IVF sikluslarında serum ve folüküler sıvı inhibin B düzeylerinin ovaryan rezervi belirlemek için diğer bazal belirteçlerle karşılaştırılması ve IVF sonuçlarıyla ilişkisinin değerlendirilmesi
Follicular Fluid or Serum Level of Inhibin-B: Which One is an Effective Marker of Follicula Development in IVF Patients
  1. Tez No: 778859
  2. Yazar: SELEN YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Over rezervi tayini ile yardımcı üreme tekniklerinin başarı oranı arttırılabilir. Yardımcı üreme teknikleri, maddi ve manevi olarak hastalara ve topluma yük getirmekte, zaman ve enerji gerektirmektedir. Uygun hastaların tedavi programına alınması ve bireysel özelliklere uygun tedavinin seçilmesi bu nedenle çok önemlidir. Geleneksel over rezervi tayininde kullanılan parametreler yaş bazal FSH ve E2, vücut kitle indeksi, over hacmi ve antral folikül sayısıdır. Yakın tarihte yapılan çalışmalarda over rezervinin direkt göstergesi olabilecek yeni belirteçler ve dinamik testler araştırılmış ve farklı görüşler ortaya atılmıştır. Biz de çalışmamızda farklı zamanlarda ölçülen inhibin B ile diğer bazal markerların karşılaştırılmasını amaçladık. Galtier-Dereure ve Corson'un çalışmalannda, teknik zorluğu daha fazla ve daha pahalı olan inhibin B' ye göre bazal FSH ölçümü, klinik olarak anlamlı, basit, ucuz, kolay tekrarlanabilen ve zaman kaybı yaratmayan bir testtir. Seifer ise konuyla ilgili tüm çalışmalarında inbibin B'nin diğer bazal markerlardan daha değerli olduğunu vurgulamıştır. Bu ve benzeri birçok çalışma karşıt görüşler içermektedir. Bizim çah mam1zda toplanan oosit sayısıyla en yüksek korelasyonu gösteren, ayrıca sensitivitesi ve spesifisitesi en yüksek olan belirteç menstrüel siklusun 3. günü bakılan inhibin B değeridir. Halen tüm dünyada rekombinant teknoloji ve foliküler sıvı standartlarına göre ayarlanmış farklı inhibin B ölçüm standartları kullanılmaktadır. Bu nedenle çalışmalarda uyumsuzluk ortaya çıkmakta ve laboratuar değerlerinin karşılaştırılması güçleşmektedir. İnhibin ölçümü için kullanılan laboratuar yöntemlerinin standartizasyonu sağlanmalı ve daha çok sayıda olguda çalışma yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
With the determination of ovarian reserve, the success rate of assisted reproductive techniques can be increased. Assisted reproductive techniques put a financial and moral burden on patients and society, and require time and energy. For this reason, it is very important to include suitable patients in the treatment program and to select the appropriate treatment for individual characteristics. The parameters used in the traditional ovarian reserve determination are age, basal FSH and E2, body mass index, ovarian volume and antral follicle number. In recent studies, new markers and dynamic tests that can be a direct indicator of ovarian reserve have been investigated and different opinions have been put forward. In our study, we aimed to compare inhibin B measured at different times with other basal markers. In Galtier-Dereure and Corson's studies, basal FSH measurement is a clinically meaningful, simple, inexpensive, easily reproducible, and time-consuming test compared to inhibin B, which is more technically difficult and more expensive. Seifer, on the other hand, emphasized that inbibin B is more valuable than other basal markers in all his studies on the subject. This and many similar studies contain opposing views. Inhibin B value, which shows the highest correlation with the number of oocytes collected in our study, and also has the highest sensitivity and specificity, is the inhibin B value measured on the 3rd day of the menstrual cycle. Currently, different inhibin B measurement standards are used all over the world, adjusted according to recombinant technology and follicular fluid standards. For this reason, inconsistency arises in studies and it becomes difficult to compare laboratory values. Standardization of laboratory methods used for inhibin measurement should be ensured and more studies should be conducted.