Türkiye'de biyoloji öğretmeni yetiştiren kurumların programlarının değerlendirilmesi
Evaluation of curricula of the institutions training biology teachers in Turkey
- Tez No: 77887
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de biyoloji öğretmeni yetiştiren kurumların programlarının etkililiği hakkında bilgi sahibi olmak, programlardaki aksaklıkların programın hangi öğe yada öğelerinden kaynaklandığını belirleyerek, programların daha iyiye ulaşmasına ışık tutacak önerilerde bulunmaktır. Bu amaçla veri toplama aracı olarak anket geliştirilmiştir. Bu anketler 8 Eğitim Fakültesi'nden 34 öğretim elemanına, 14 ilden 410 biyoloji öğretmenine ve 3 üniversiteden 113 son sınıf mezuniyet konumundaki öğrencilere uygulanmıştır. Sonuçta, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının kazandırmayı amaçladığı hedeflere ulaşma derecesi bakımından, öğrencilerin ise alan dersleri laboratuvar uygulamaları bakımından programları diğer gruplara göre daha yetersiz buldukları görülmüştür. Bunun yanında öğretmenlik meslek bilgisi derslerini öğretmenlerin öğrencilere göre daha yetersiz, bunun aksine öğrencilerin de genel kültür derslerini öğretmenlere göre daha yetersiz buldukları tespit edilmiştir. Ayrıca programlara ilişkin olarak mezun oldukları kurumlara göre öğretmenlerin görüşleri arasında fark olup olmadığı araştırılmıştır. Programların kazandırmayı amaçladığı hedeflere ulaşma derecesi ve programlardaki alan dersleri ile genel kültür derslerinin yeterliliğine ilişkin görüş farklılığı bulunmamıştır. Fakat eğitim enstitüsü ve eğitim fakültesi mezunu öğretmenler programlardaki laboratuvar uygulamalarını fen fakültesi mezunu öğretmenlere göre daha yetersiz bulurlarken, tam aksine fen fakültesi mezunu öğretmenler de öğretmenlik meslek derslerini eğitim fakültesi ve eğitim enstitüsü mezunu öğretmenlere göre daha yetersiz bulmuşlardır. Bunun yanında hem öğretim elemanı, öğretmen ve öğrenci görüşleri karşılaştırıldığında, hem de mezun oldukları kurumlara göre öğretmenlerin görüşleri karşılaştırıldığında düz anlatım gibi klasik yöntemlerin, keşif, beyin fırtınası gibi bilimsel yöntemlere göre daha çok kullanıldığı görülmüştür. Ayrıca görsel araçların, canlı-cansız bitki ve hayvan örneklerinin kullanılma sıklığının işitsel, görsel-işitsel ve programlı eğitim araçlarının (bilgisayar) kullanılma sıklığına göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ölçme ve değerlendirmede kullanılan yöntemler bakımından yazılı sınav gibi klasik yöntemlerin daha fazla, proje, ödev gibi yöntemlerin daha az kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study aims at collecting data about the efficiency of the curricula of the institutions training biology teachers in Turkey and also at determining the reasons of the curricula's deficiencies. It is also addressed to provide suggestion to improve these curricula. To achieve these aims, a questionnaire was developed and administered to 34 lecturers from 8 Education Faculties, to 410 biology teachers from 14 provinces and to 1 13 senior university students from 3 institutions. As a result, students and lecturers regard the curricula as in sufficient in terms of realizing the objectives stated in the curricula. Furthermore, students state that the curricula is not efficient in terms of courses and laboratory applications. Additionally teachers emphasize the inefficiency of the professional teacher courses whereas students of the general culture courses. Furthermore, it was analysed whether there was any difference between teacher's views graduated from different institutions on the curricula concerning, the attainment level of the program's objectives and the efficacy of both biology and general culture courses, any difference was found out. However those teachers graduated from Faculty of Science regarded laboratory applications as insufficient more than those from the Education Institution and Faculty of Education and those teachers graduated from either the Education Institution or Faculty of Education regarded the professional courses as insufficient more than those graduated from faculty of Science. On the other hand, classical methods such as lecture is found to be used more frequently than the scientific methods such as discovery, brain storming in the comparison of the lecturers', teachers', students' views and also of the teachers' views according to their graduate origin. Additionally visual materials, models of plants and animals (both living and non-living ) are employed more frequently than audio, visual-audio materials and computers. In terms of testing and evaluation, classical methods such as examination are often used whereas the frequency of others such as student projects, assignments is relatively lower.