7. sınıf düzeyinde denklemler konusunun öğretiminde bilgisayar destekli öğretim yöntemi ile geleneksel yöntemin öğrenci başarısına etkileri
  1. Tez No: 77886
  2. Yazar: GÜLÇİN KİRNİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada, 7. sınıf düzeyinde, denklemler konusunun Bilgisayar Destekli öğretim yöntemi ile geleneksel yöntemin, öğrenci başarısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma, 1996-1997 öğretim yılı, birinci döneminde Ağa Ceylan İlköğretim Okulu, Çankaya Anadolu Lisesi ve Ankara Anadolu Lisesi okullarına devam eden 198 7.sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Her okuldan rastgele iki sınıf, deney ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Uygulamadan önce deney ve kontrol gruplarına öntest uygulanmış ve yapılan“t”testine göre başarı düzeylerinde anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Uygulamada, denklemler konusu deney grubunda Bilgisayar Destekli Öğretim yöntemiyle, kontrol grubunda geleneksel yöntemle sürdürülmüştür. Uygulamadan sonra deney ve kontrol gruplarına sontest uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının matematik erişilen arasında anlamlı bir fark olup olmadığı“t”testi ile Anadolu Liseleri ve normal okulların matematik erişileri arasında anlamlı bir fark olup olmadığı tek yönlü varyans analizi ile sınanmıştır. Araştırmanın ortaya koyduğu bulgular ışığında, Çankaya Anadolu Lisesi ve Ağa Ceylan İlköğretim okullarında Bilgisayar Destekli öğretim yönteminin geleneksel yönteme göre bir üstünlüğü olmadığı, ancak Ankara Anadolu Lisesinde Bilgisayar Destekli Öğretim yönteminin geleneksel yönteme göre daha etkili olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonucunda bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this Research effects of method of Computer Supported Education and conventional method for the subject of equations, at the 7th grade level, on the success and accomplishment of students have been studied. This research has been conducted on 198 7th grade students who attended“Ağa Ceylan Primary School”,“Çankaya Anadolu High School”and“Ankara Anadolu High School”in the first semester of 1996-1997 educational year. Two classes at random from each school have been selected as test and control groups. Before implementation these test and control groups have been subjected to preliminary test and as the result of Y test it has been realised that there was not any significant difference in their level of success. In practice the subject of equations has been conducted on the test group by means of Computer Supported Education Method, and on the control group by means of conventional method. Following the implementation the test and control groups have been subjected to final test. Accordingly it has been tested through T test that whether or not there was not any significant difference between mathematical results of the Test and Control Groups, and through single way variance analysis whether or not there was any significant difference between mathematical results of“Anadolu High schools”and“Conventional High schools”. Under the light of results found by this research it has been seen and understood that Computer Supported Education Method in“Çankaya Anadolu High School”and“ Ağa Ceylan Primary School”as not superior to the conventional education method, Computer Supported Education Method in“Ankara Anadolu High School”was much more effective in reference to the Conventional Education Method. Some proposals have been made at the end of the research.