Nötrofil aktivasyon bozukluğunda etkilenen immünolojik yolakların akım sitometrik uyarım testleri ile araştırılması
Investigation of immunological pathways affected in neutrophil activation disorders by current cytometric stimulation tests
  1. Tez No: 778874
  2. Yazar: SEVİL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ KÖKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
NÖTROFİL AKTİVASYON BOZUKLUĞUNDA ETKİLENEN İMMÜNOLOJİK YOLAKLARIN AKIM SİTOMETRİK UYARIM TESTLERİ İLE ARAŞTIRILMASI Sevil ŞİMŞEK Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü İmmünoloji Anabilim Dalı İmmünoloji Programı Doktora Tezi, Ocak 2023 Danışman: Prof. Dr. Mustafa Yavuz KÖKER ÖZET Nötrofil aktivasyonu ve ilişkili aktivasyon yolak proteinleri NF-B, MyD88, IRAK4 ve TLR4 patojenlere karşı hücre yüzeyi ve sitoplazmada oluşan uyarım sinyallerinin nükleusa taşınmasında görev alırlar. Bu yapılardaki fonksiyonel kusurlar akım sitometrik uyarım testleri ile ölçülerek kişide primer immün yetmezliklere bağlı bir bozukluk olup olmadığı anlaşılabilir. Bu amaçla bir uyarım test paneli geliştirmeyi hedefledik. Çalışmamızda Erciyes Üniversitesi İmmün Yetmezlik Araştırma Laboratuvar'ına gelen moleküler analizle tanısı kesinleşmiş NFKB1 eksikliği, TLR3 eksikliği, RAC2 eksikliği, TCF3 eksikliği ve Hiper IgM sendromu olan 5 hasta ve 12 KGH hastası dahil edildi. Hasta ve kontrol örneklerinde nötrofil NF-B, MyD88, IRAK4, TLR4 ekspresyon ölçümü ve PMA, fMLP, E.coli, zimosan, ionomisin, S. aureus ile nötrofil uyarım testleri uygulandı. NFKB1 eksikliği olan hastada NF-κB'de kısmi ekspresyon, MyD88 ve IRAK4 protein ekspresyon kaybı gözlendi. TLR3 eksikliği ve RAC2 eksikliği olan hastalarda tüm antikorlarda ekspresyon kaybı gözlendi. TCF3 eksikliği ve Hiper IgM sendromu olan hastalarda MyD88 normal, IRAK4 ve TLR4'te kısmı, NF-κB de ise tam ekspresyon kaybı gözlendi. KGH hastalarında sadece NF-κB'da kayda değer ekspresyon kaybı gözlendi.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF IMMUNOLOGICAL PATHWAYS AFFECTED IN NEUTROPHIL ACTIVATION DISORDERS BY CURRENT CYTOMETRIC STIMULATION TESTS Sevil ŞİMŞEK Erciyes University, Institute of Health Sciences Department of Immunology Immunology Program Doctoral Thesis, January 2023 Advisor: Prof. Dr. Mustafa Yavuz KOKER ABSTRACT Neutrophil activation and related activation pathway proteins NF-κB, MyD88, IRAK4 and TLR4 are involved in the transport of stimulation signals against pathogens, which occur on the cell surface and cytoplasm, to the nucleus. By measuring the functional defects in these structures with flow cytometric stimulation tests, it can be understood whether the person has a disorder due to primary immunodeficiencies. For this purpose, we aimed to develop a stimulation test panel. In our study, 5 patients with NFKB1 deficiency, TLR3 deficiency, RAC2 deficiency, TCF3 deficiency and Hyper IgM syndrome, whose diagnosis was confirmed by molecular analysis from Erciyes University Immunodeficiency Research Laboratory, and 12 CGD patients whose diagnosis was confirmed by DHR 123 test were included. NF-κB, MyD88, IRAK4, TLR4 neutrophil expression was measured by flow cytometry in patient and control samples. In addition, neutrophil stimulation level was measured with PMA, fMLP, E.coli, zymosan, ionomycin and S. Aureus and E.coli flow cytometrically. NF-κB, MyD88, IRAK4, TLR4 pathway protein expression measurements were performed in the patient and control groups. Loss of expression of NF-κB, MyD88 and IRAK4 was observed in the patient with NFKB1 deficiency. Loss of expression was observed in all antibodies in TLR3 deficient and RAC2 deficient patients. The patient with TCF3 deficiency had normal expression of MyD88, partial loss of expression in IRAK4 and TLR4, and complete loss of expression in NF-κB. The patient with hyper IgM syndrome had normal expression of MyD88, partial loss of expression in IRAK4 and TLR4, and complete loss of expression in NF-κB. Loss of expression only in NF-kB was observed in OR-CGD and X-CGD patients.