Türk romanında karakter inşa süreçleri ve yazarın konumu: (Yeşil Gece-Huzur-Masumiyet Müzesi)
The process of character development and author's stance in Turkish novel: (Yeşil Gece-Huzur-Masumiyet Müzesi)
- Tez No: 778875
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAMSAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Roman türünün temel meselelerinden biri olan karakter kurgusu, bugüne kadar pek çok çalışmaya konu olmuştur. Bu çalışmada kurgusal karakter, yazar kuramıyla birlikte ele alınmış ve yaratıcı yazarın karakteriyle ilişkileri üzerinde durulmuştur. Bu ilişkiyi kuşatmak için öncelikle yazar, anlatıcı ve karakter kavramları tarihsel ve kuramsal yönden incelenmiş; kavramların anlaşılmasının ardından yazarın karakter ile olan ilişkisi Wayne C. Booth'un“zımni yazar”kavramsallaştırması ve Mihail Bahtin'in“Estetik Etkinlikte Yazar ve Kahraman”başlıklı çalışmasıyla ilişkili olarak açıklanmıştır. İncelenen romanlarda yazarın karakteriyle kurduğu ilişkinin mâhiyetini belirlemek için öncelikle yazarın metin içerisindeki konumu tespit edilmiş; ardından Türk ve Batı edebiyatından örneklerle yazarın karakterini kurgulama biçimi ve onunla kurduğu ilişkilerde etkili olan dışsal ve içsel şartlar üzerinde durulmuştur. Örneklem kısmında Yeşil Gece'nin başkarakteri Şahin Efendi, Huzur'un esas karakterlerinden Suat ve Masumiyet Müzesi'nin başkarakteri Kemal Basmacı'nın karakter kurgusu ve yazarlarıyla ilişkileri incelenmiştir. Çalışmanın amacı romanın başlıca unsurlarından yazar ve karakter arasındaki ilişkiler noktasında yeni kapılar açmaktır.
Özet (Çeviri)
Character fiction, which is one of the main issues of the novel genre, has been the subject of many studies until today. In this study, the fictional character is discussed together with the theory of the author and its relations with the character of the creative writer are emphasized. In order to encompass this relationship, first of all, the concepts of author, narrator and character were examined from a historical and theoretical perspective. After understanding the concepts, the author's relationship with the character is explained in relation to Wayne C. Booth's conceptualization of“implied author”and Mihail Bahtin's work titled“Author and Hero in Aesthetic Activity”. In order to determine the nature of the relationship that the author has with his character in the novels examined, first of all, the position of the author in the text has been determined. Then, with examples from Turkish and Western literature, the author's way of constructing his character and the external and internal conditions that are effective in his relations with him are emphasized. In the sample part, the character setup of Şahin Efendi, the main character of Yeşil Gece, Suat, one of the main characters of Huzur, and Kemal Basmacı, the main character of the Museum of Innocence, and their relations with the authors were examined. The aim of the study is to open new doors at the point of relations between the author and the character, which is one of the main elements of the novel.