Comparison of balance, flexibility, aerobic capacity and agility performances in healthy women who do recreationally and regularly clinical pilates exercise and swim
Rekreasyonel olarak düzenli klinik pilates egzersizi yapan ve düzenli yüzen sağlıklı kadınlarda denge, esneklik, aerobik kapasite ve çeviklik performanslarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 778876
  2. Yazar: KÜBRA PAÇACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA AKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Pilates, temas gerektirmeyen, ev temelli, bire bir ve online imkan sunan bir egzersiz yöntemidir, ve biz sağlıklı kadınlarda klinik Pilates ve yüzme egzersizlerinin fiziksel uygunluk parametreleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Bu çalışmaya toplam 30 kadın katılımcı (n=30, ortalama yaş 25,53±3,37 yıl) dahil edildi. Farklılıkları karşılaştırmak için katılımcılar; müdahale grubu A (n-10, ortalama yaş 25,30±3,52 yıl), müdahale grubu B (n-10, ortalama yaş 25,80±3,58 yıl) ve kontrol grubu (n-10, ortalama yaş 25,50±3,02 yıl) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Pilates egzersiz programı (PG) uygulanan müdahale grubu A'daki ve yüzme egzersiz programı uygulanan müdahale grubu B'deki katılımcılar 8 hafta boyunca haftada 3 gün, günde 45-60 dakika eğitim aldılar ve kontrol grubu (KG) bu süre içinde sedanter kaldı. Gruplar arasındaki ve grup içindeki farklılıkları karşılaştırmak için her grup için egzersiz programı öncesi ve sonrası aerobik kapasite (dayanıklılık), denge, çeviklik ve esneklik ölçümleri değerlendirildi. Ayrıca egzersizlerden önce ve sonra Y Balance Test, Stork Stand Test, Sit and Reach Test, 20m Shuttle Run Test ve Hexagon Test uygulandı. Sonuçlar parametrik olmayan bir dağılım gösterdiğinden, gruplar arası ortalamalar farkı Kruskal-Wallis H Testi ile analiz edildi, gruplar arası analizler egzersiz programı öncesi ve sonrası analizler Mann Whitney U Testi ile analiz edildi, grup içi analizler egzersiz programı öncesi ve sonrası Wilcoxon Paired-Sample Testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Pilates is an exercise modality which is a contact-free, home-based, one-to-one and online opportunity and we aimed to compare the effects of clinical Pilates and swimming exercises modalities on physical fitness parameters in healthy women. A total of 30 female participants (n=30, mean age 25,53±3,37 years) were involved in this study. To compare the differences, participants were divided into three groups as; an intervention group A (n-10, mean age 25,30±3,52 years), an intervention group B (n-10, mean age 25,80±3,58 years) and a control group (n-10, mean age 25,50±3,02 years). While the participants in the intervention group A involved with a Pilates exercise program (PG), intervention group B received swimming exercise program (SG) for 45-60 minutes a day, 3 days a week for 8 weeks and control group (CG) remained sedentary during this time. To compare the differences between and within the groups, aerobic capacity (endurance), balance, agility and flexibility measurements were evaluated before and after the exercise program for each group. Also, Y Balance Test, Stork Stand Test, Sit and Reach Test, 20m Shuttle Run Test and Hexagon Test were assessed before and after the interventions. As the results revealed a nonparametric distribution, the difference of means of the intergroup was analyzed by Kruskal-Wallis H Test, intergroup analysis before and after the exercise program were analyzed by Mann Whitney U Test, intragroup analysis before and after the exercise program were analyzed by Wilcoxon Paired-Sample Test.