Vergi hukukunda örtülü sermaye -uluslararası düzenlemeler ve Türkiye uygulaması-
Thin capitalisation in tax law -international approaches and practice in Türkiye-
- Tez No: 778877
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR MAHMUT KAŞIKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 563
Özet
Örtülü sermaye, işletmenin toplam borçlarının, bu bağlamda ortaklar ile ortaklarla ilişkili kişilerden temin ettiği borçların toplamının emsallerine göre ya da öz sermayesine oranla yüksek olması durumunu ifade eder. Örtülü sermaye hukuka uygun olmayan vergiden kaçınma yöntemidir. Amaç, öz sermayenin getirisi olan temettünün vergiye tabi tutulacak kazancın tespitinde indirim konusu yapılamamasına karşın borçlanma faizlerinin indirilebilmesinin sağlayacağı vergisel avantajdan yararlanmaktır. Bu çalışmada, örtülü sermaye kavramı, örtülü sermayenin nedenleri ve sonuçları, örtülü sermayenin önlenmesine ilişkin yaklaşımlar, uluslararası kuruluşların düzenlemeleri, ülkelerin uygulamaları ve Türk vergi sistemindeki örtülü sermaye ile ilgili kurallar açıklanmış; Türkiye uygulaması, uluslararası kuruluşların önerileri ve diğer ülkelerin uygulamaları ile karşılaştırmalı olarak ve Anayasal vergilendirme ilkeleri açısından değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Türk vergi sistemindeki örtülü sermaye kuralının ve diğer dolaylı düzenlemelerin genel olarak uluslararası kuruluşların önerileri ve diğer ülkelerin uygulamalarıyla uyumlu olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, normun bazı yönlerden yetersizlikler ve anayasal ilkelere aykırılıklar içerdiği, vergi idaresinin uygulaması ile açıklamalarının da bu yetersizlikleri ve aykırılıkları giderici nitelik taşımadığı kanaatine ulaşılmış, nihayet bu konularda görüş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Thin capitalisation refers to the situation in which a company's total debts, in this context the debts acquired from shareholders and connected parties are relatively higher than the debts which would have accrued in a similar arm's length situation or its equity. Thin capitalisation is a method of illegal tax avoidance. Because interest payments are deductible in computing the taxable income while dividends from equity capital are not, thin capitalisation aims to benefit from the advantage of tax relief on the interest of debt.This thesis explains the concept of thin capitalisation, the causes and consequences of thin capitalisation and the approaches to prevent thin capitalisation. Furthermore, it evaluates thin capitalisation rules and their application in Türkiye by comparing them to the proposals of international organizations and rules in other countries and Turkish constitutional principles on taxation. Consequently, this thesis shows that the thin capitalisation rules in the Turkish Tax System are in accordance with the recommended measures of international organizations and the practices of other countries. However, it was concluded that the norm contains some inadequacies and contradictions with constitutional principles, and the explanations of the tax administration that will eliminate these inadequacies and guide to implementation are insufficient. Our opinions and suggestions have been made for these issues.