Reduced scale model testing of composite structures
Küçük ölçekli kompozit yapıların yangın testleri için modellenmesi
- Tez No: 778901
- Danışmanlar: PROF. DR. BUICK DAVISON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Sheffield
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu projenin amacı, mühendislerin daha güvenli yapılar tasarlamasına ve yangınlardan kaynaklanan kayıpları azaltmasına yardımcı olacak, küçültülmüş ölçekli yapısal modellerin yangın testi için bir strateji araştırmaktır. Bu projenin konsepti, kompozit çerçeve döşeme sistemlerinin, kiriş-kolon bağlantılarının yangın testine uygun küçük ölçekte nasıl modellenebileceğidir. Tam ölçekte test etmek pahalıdır, ayrıca ölçekli model testi, göçme mekanizmasını ve bir yangında yer alan tüm önemli termo-yapısal tepkileri anlamamıza yardımcı olan makul sonuçlar verir. Bir yapısal eleman içindeki termal etkiler, yangın eğrisi, termal girdi ve yapısal yer değiştirme çıktısı, başka bir deyişle neden ve etki oluşturur. Prototip ve model arasındaki dinamik benzerlik için bir koşul olan boyutsal analiz, hem model hem de prototip için tüm boyutsuz grupların eşitlenmesi ile elde edilebilir. Öte yandan, bir yapıda ne kadar yalıtım malzemesi kullanılacağına karar vermek için ölçeklendirme kuralları kullanılır. Son olarak, küçültülmüş ölçekli model yangın testi yönteminin, parametrik araştırmalara kararlı referansla istatistiksel olarak anlamlı birçok gösterici test verilerinin sağlanması için avantajlı olacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this project is to investigate a strategy for the fire testing of reduced scale structural models which will help engineers design safer structures and reduce the loss from fires. The concept of this project is how composite frame floor arrangements, beam-column connections might be modelled at a small scale suitable for fire testing. Testing full-scale is expensive, besides the testing of scaled model produces reasonable results which help us to understand the failure mechanism and all significant thermo-structural responses involved in a fire. Thermal effects within a structural element generate fire curve, thermal input and structural displacement output, in other words cause and impact. Dimensional analysis, which is a condition for dynamic similarity between prototype and model, can be achieved when all the dimensionless groups are set equal for both model and prototype. On the other hand, scaling rules are used to decide how much insulating material will be used on a structure. Finally, it is clear that the reduced scale model fire test method would be advantageous for the provision of statistically meaningful many demonstrator test data with determined reference to parametric investigations.