Dijitalleşen ekonomik yapının iş gücü piyasasına etkisi: Avrupa Birliği üzerine bir uygulama
The effect of digitalized economic structure on labor market: An application on European Union
  1. Tez No: 778900
  2. Yazar: TUĞBA ÖZIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Sanayileşmenin başlangıcı olarak kabul edilen birinci sanayi devrimi, onun ardından gelen ikinci ve üçüncü sanayi devrimleri, son olarak da beraberinde getirdiği teknolojiler nedeniyle dijitalleşme ile özdeşleştirilen dördüncü sanayi devrimi ekonomi ve sosyal hayat üzerinde önemli etkiler yaratmıştır. Günümüzde dijitalleşme kavramı, dördüncü sanayi devrimi teknolojilerinin yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte iş gücü piyasasını da etkilemektedir. Bu çalışmada; sanayi devrimleri süreci incelendikten sonra toplumsal değişim süreci, dijitalleşmenin ekonomik etkileri ve iş gücü piyasalarına etkileri incelenmektedir. Ardından, Avrupa Birliği'nde dijitalleşme süreci değerlendirilmektedir. Avrupa Birliği ülkelerinin 2002-2018 yılları arasındaki istihdam oranları Rutin Yoğunluk Endeksi'ne göre bilişsel, manuel ve rutin olarak gruplandırılarak çalışmanın analizinde kullanılan üç ayrı modelin bağımlı değişkeni oluşturulmuştur. Avrupa Birliği'nin bilişsel, manuel, rutin istihdam oranları ile dijitalleşme arasındaki ilişki üç ayrı model üzerinden dinamik panel veri analizi uygulanarak sistem GMM tahmincisi ile incelenmiştir. Analiz sonucunda dijitalleşmenin iş gücüne etkisi bilişsel istihdam oranını arttırıp, rutin istihdam oranını azalttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first industrial revolution, which is regarded as the beginning of industrialisation, has been followed by the second, third, and finally, the fourth industrial revolution, which is now associated with digitalization due to the technologies it has brought. They have all created massive changes on both the economy and social life. Today the concept of digitalisation also affects workforce market as a result of the widespread use of the fourth industrial revolution technologies. This study analyses the process of industrial revolutions before focusing on social change, the economic effects of digitalisation and its effects on labor markets. Finally, the study evaluates the digitalisation process in European Union. The employment rates of the European Union countries between 2002-2018 have been received through the International Labor Organization (ILO) website according to profession codes. They have been classified as“cognitive”,“manual”, and“routine”based on the Routine Task Intensity (RTI) index, and the dependent variable of the three separate models used in the analysis has been formed. The relationship between digitalisation and European Union's cognitive, manual, and routine employment rates has been analysed through dynamic panel data analysis on three separate models, using system GMM predictor. This result shows that digitalisation on labor is complementary for cognitive professions, while it is substitutionary for routine ones.