Kömürlük yerüstü manyezit ocağı işletme parametrelerinin değerlendirilmesi
An Evaluation of the operational parameters at kömürlük surface magnesite mine
- Tez No: 77891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTİYAR ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada bir yerüstü manyezit madeni işletmesinde uygulanan işletme yöntemi üç sezon süresince incelenip önerilerde bulunulmuş ve bu öneriler doğrultusunda yapılan değişikliklerin sonuçlan alınarak değerlendirilmiştir. Çalışmada öncelikle manyezit cevheri ile ilgili bilgi verilmiştir. Türkiye'de ve Dünya' da manyezit madenciliği ve kullanım alanları hakkında bilgi verildikten sonra Kömürlük yerüstü manyezit madeni işletmesi hakkında bilgi sunulmuştur. İşletmede uygulanan yöntem ve kullanılan araçlar analiz edildikten sonra bazı önerilerde bulunulmuştur. Bu öneriler doğrultusunda yapılan değişikliklerin, işletme ekonomisine ve cevher maliyeti ile işletme yöntemine etkileri araştırılmıştır. İnceleme sonucunda önerilen değişikliklerin işçilik giderlerini azalttığı, üretim verimini arttırdığı, mutfak giderlerini azalttığı, patlayıcı sarfiyatını önemli ölçüde düşürdüğü belirlenmiştir. İncelenen üç yıl içinde işletmede yapılan tüm giderler çalışmanın sonunda verilen ekler bölümünde bilgi olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis presents the results of an investigation carried out for a period of three years together with the suggestions for better operations in amagnesite mine. Firstly, information about magnesite is given. Kömürlük Magnesite Mine is presented after giving information on the use of magnesite and the state of magnesite in Turkey and in the World. Some suggestions were made after analysing the mining method and equipment. Effects of suggested changes on the mining activity from the efficiency and operational points were investigated. Labour and blasting costs were significantly reduced leading to a comparatively more efficient operation. Details of mining and operation related costs realised during three years of investigation are given in the appendix.