Pyroelektrik filmlerde pyroelektrik sabit ve dielektrik katsayısı ölçümü
The Pyroelectric constant and dielectric coefficient measurement of pyroelectric thin films
  1. Tez No: 77890
  2. Yazar: EBRU ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN Z. DURUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
IV ÖZET Pyroelektrik bir malzeme olan PVDF ' in ( poly-vinyledeneflouride) kutuplanmış ve kutuplanmamış hali için sıcaklığa bağlı pyroelektrik katsayı ölçümleri yapılmıştır. Bu deneyler için yan-statik ölçüm yöntemi kullanılmıştır. PVDF denek farklı kutuplama alanlarında kutuplanmış ve kutuplama alan şiddeti ile pyroelektrik katsayı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Kutuplama alanı arttıkça pyroelektrik katsayının da arttığı gözlenmiştir. Diğer bir çalışma ise kutuplama sıcaklığı etkisidir. PVDF denek 340 K sıcaklığında kutuplandığında en iyi sonuç alınmıştır. Bu sıcaklık literatürde verilen Curie sıcaklığı civarındadır. Gerek kutuplanmış gerekse kutuplanmamış deneklerde pyroelektrik katsayı sıcaklıkla artmaktadır. Yan-kristal bir polimer olan PVDF malzemenin 125 - 375 K sıcaklık aralığında ve 100 Hz - 20 kHz frekans aralığında dielektrik geçirgenlik sabiti ve dielektrik kayıp ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümler, malzemenin dielektrik kaybının 10 kHz frekansa kadar oldukça düşük olduğunu ve sıcaklık artışıyla dielektrik kaybın arttığını göstermektedir. Tüm pyroelektrik ve dielektrik ölçümler, 90 - 375 K sıcaklık aralığında ve 10"6 torr vakum düzeyi ile çalışmaya olanak sağlayan bir düzenekte yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Pyroelectric coefficient measurements were made in various temperatures for poled and unpoled form of PVDF which is a pyroelectric material. For these experiments the quasi-static technique was used. PVDF samples were poled in various electric strengths and the relation between poling field strength and pyroelectric coefficient was investigated. It was observed that as the poling field strength was increased, the pyroelectric coefficient increased as well. The other study was the effect of poling temperature on pyroelectricity. The best result was obtained when PVDF sample was poled at 340 K. This temperature value is about the Curie temperature of PVDF is and given in the literature. For poled and unpoled samples, there was an increase in pyroelectric coefficient with the increase of measurement temperature up to Tc. The dielectric permittivity and dielectric loss measurement of PVDF which is a semi- crystalline polymer was taken in the 125 - 375 K temperature and 100-20 kHz frequency interval. These measurements showed that its dielectric loss is low up to 10 kHz frequency and the dielectric loss of PVDF increases with temperature. All pyroelectric and dielectric properties were measured in a measurement system which provides a working room for the temperature interval 90 - 375 K within high vacuum ( lO^torr).