Strateji belirleme sürecinde orta düzey yöneticilerin rolleri ve etkileri
Middle level managers' roles and impacts in strategy defining process
  1. Tez No: 778909
  2. Yazar: YUNUS DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Organizasyonlar küresel anlamda dinamik, değişken ve meydan okuyucu iş çevresi ile başa çıkabilmek ve uzun vadeli sürdürülebilir karlılık elde edebilmek için uygun stratejileri belirlemek, uygulamak, kontrol etmek ve gerekiyorsa revize etmek zorundadırlar. Bu nedenle strateji belirleme süreci, stratejik yönetimin en önemli aşamalarından biridir. Genel olarak, organizasyon seviyesinde stratejinin belirlenmesinden üst düzey yönetim sorumludur, ancak orta düzey yöneticiler departman stratejilerini belirler, üst düzey yönetime organizasyon strateji için katkı sağlar ve üst ve orta düzey yönetimce belirlenmiş stratejileri uygularlar. Bu çalışmada, orta düzey yöneticilerin strateji belirleme sürecindeki rollerinin kendileri ve astları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Temel araştırma sorularımız; orta düzey yöneticilerin strateji belirleme sürecindeki rolleri; orta düzey yöneticiler ile üstleri ve astları arasındaki iletişim ve bilgi paylaşımı sürecinin dinamikleri; orta düzey yöneticilerin bilgi paylaşımı ve strateji belirleme sürecine katkılarının astları üzerindeki etkisi; ve son olarak, orta düzey yöneticilerin strateji belirleme sürecine aktif olarak katılımlarında etkili olan özellikleri nelerdir, şeklinde sıralanabilir. Saha araştırmamızda, özel sermayeli bir Türk mevduat bankasının genel müdürlük bölümlerinde görev alan orta düzey yöneticiler, onların astları ve üst düzey yöneticileri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Saha araştırması sonuçlarına göre, orta düzey yöneticiler strateji belirleme sürecine katılım bağlamında iki sınıfa ayrılabilirler ve onlar sadece organizasyon performansı üzerinde etkili değillerdir, aynı zamanda ekiplerinin ve astlarının da performanslarını pozitif etkileyebilirler. Bununla birlikte, çalışmamız orta düzey yöneticilerin strateji belirleme sürecine katkı sağlamak için süregelen çabasının belli bir eşik değer aşıldıktan sonra motivasyon, örgütsel bağlılık ve performans üzerinde olumsuz etkisinin olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Organizations have to define, implement, control and revisit, if necessary, appropriate strategies to cope with global dynamic, volatile and challenging business environment and to get substantial long term profitability. Therefore, strategy defining process is one of the most important parts of the strategic management. In general, top management team is responsible to define organization level strategies, however middle level managers defines department strategies, provides their contributions to top management team for organizational level strategies and implements the strategies defined both top and middle level management. In this study, impacts on middle managers and their subordinates of role of middle level managers in strategy defining process have been explored. The main questions of the study have been defined as: what are the roles of middle level managers in strategy defining process; dynamics of communication and information sharing process between middle level managers and their managers and subordinates; the impacts of middle level managers' information sharing and contributing strategy defining process on their subordinates and finally clarifying middle managers' attributions to contribute strategy defining process actively. In field study, we have made semi structural interviews with middle level managers, their subordinates and top managers in a Turkish private deposit bank head office. According to outputs of the field study, middle level managers may be classified into two categories in terms of providing contribution to strategy defining process and they have not only impact on organization performance, but also may affect their teams and subordinates performance positively. However, our study also shows the middle level managers' continuous effort to contribute strategy defining process may have negative impact on their motivation, organizational commitment and performance.