İlköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin dijital okuryazarlığı ile öğretmen liderliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between digital literacy of teachers working in primary education institutions and teacher leadership
  1. Tez No: 778940
  2. Yazar: MUSTAFA TETİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırmanın amacı, ilköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin dijital okuryazarlığı ile öğretmen liderliği arasındaki ilişkinin düzeyini belirleyerek ve bu iki değişken arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bunun yanında, öğretmenlerin dijital okuryazarlık düzeylerini ve öğretmen liderliğine ilişkin rollerini branş, cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, meslek kıdem açısından incelemek de amaçları arasındadır. Bu çalışma,“nicel araştırmanın ilişkisel tarama modeli”ile gerçekleştirilmiştir. 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında İstanbul'un Bayrampaşa, Fatih ve Gaziosmanpaşa ilçelerindeki ilköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden“kolayda örnekleme”yoluyla belirlenen 324 öğretmen bu araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak için Dijital Okuryazarlık Ölçeği, Öğretmen Liderliği Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda verilerin normal dağılım göstermesi nedeniyle veri analizinde parametrik testler kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde, frekans, korelasyon, tek yönlü varyans analizi ANOVA, bağımsız örneklem t-Testi ve LSD testi yer almaktadır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin dijital okuryazarlıkları ile öğretmen liderlikleri arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the level of the relationship between the digital literacy of teachers working in primary education institutions and teacher leadership and to examine the relationship between these two variables. In addition, it is among the aims of examining the digital literacy levels of teachers and their roles in teacher leadership in terms of branch, gender, marital status, age, education level, and professional seniority. This study was carried out with the“relational survey model of quantitative research”. In the 2021-2022 academic year, 324 teachers working in primary schools in Istanbul's Bayrampaşa, Fatih and Gaziosmanpaşa districts, determined by“convenience sampling”, constitute the study group of this research. Digital Literacy Scale, Teacher Leadership Scale and Personal Information Form were used to collect data in the research. Parametric tests were used in data analysis since the data showed normal distribution as a result of the analysis. Percentage, frequency, correlation, one-way analysis of variance ANOVA, independent sample t-Test and LSD test are included in the analysis of the data. As a result of the research, there is a statistically significant relationship between teachers' digital literacy and teacher leadership.