Sanat terapisiyle destenmiş çözüm odaklı kısa terapinin algılanan stres düzeyine etkisi
Solution-focused brief therapy supported by art therapy effect on perceived stress level
- Tez No: 778956
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ERTOK ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
21. yüzyılda gördüğümüz en yaygın psikolojik belirtilerin başında stres gelmektedir. Sebebi ne olursa olsun stres insanların hayatını olumsuz etkilemekte ve hayat işlevselliklerini bozmaktadır. Çözüm odaklı terapi kısa bir müdahale öngörmesi ile günümüzde sıkça tercih edilen postmodern yaklaşımlar arasındadır. Kısa bir müdahale içeren bu süreçte özellikle direncin kırılması ve danışanların sürece katılımını arttırmak için sanat terapi yaklaşımından yararlanmanın sürece destekleyici bir işlevsellik katacağı düşünülmektedir. Sanat terapiyle desteklenen çözüm odaklı kısa terapi yaklaşımına dayalı sosyal hizmet müdahalesinin, stres seviyesi yüksek bireylerin stres düzeylerine herhangi bir etkisinin olup olmadığının ortaya konulmasını amaçlayan bu araştırma kontrol gruplu öntest-sontest modeline dayalı yarı deneysel bir çalışmadır. Toplam sekiz katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmada dört kişi ile kontrol grubunda 4 kişi ile deney grubunda çalışmalar yapılmıştır. Müdahale grubundaki katılımcılarla 02.04.2022-08.07.2022 tarihleri arasında ortalama 8 görüşme gerçekleştirilerek toplamda 32 görüşme yapılmış olup bu süre boyunca kontrol grubundaki katılımcılara herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Müdahale öncesi ve sonrası yapılan ölçüm ve değerlendirmelere göre; müdahale ve kontrol grubundaki katılımcılar müdahale öncesi benzer stres düzeylerinde iken, deney grubuna yapılan müdahale sonrası tüm bireylerin stres düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalmıştır. Kontrol grubundaki katılımcıların ise stres düzeyleri müdahalesiz geçen sürenin sonunda artmıştır. Görüşmelerden elde edilen sonuçlara göre müdahale grubundaki katılımcıların stres düzeylerinin düşmesine paralel olarak hayat işlevsellikleri artmıştır. Ayrıca çözüm odaklı kısa terapi süreci içerisinde kullanılan sanat tekniklerinin sürece pozitif yönde etki ettiği yapılandırılmış görüşmelerden alınan geri dönütlerden öğrenilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stress is one of the most common psychological symptoms in the tweny-first century. Whatever the cause, stress has a negative impact on people's lives and impairs their functionality. Solution-focused therapy is among the postmodern approaches that are frequently preferred today, with a short intervention. In this process, which includes a short intervention, it is thought that using the art therapy approach will add a supportive functionality to the process, especially in order to break the resistance and increase the participation of the clients in the process. This is a quasi-experimental study with a control group that aims to determine whether a social work intervention focused on a solution-focused brief therapy approach using art techniques has any effect on the stress levels of individuals with high stress levels. Studies were conducted with four people in the control group and four people in the experimental group in the study, which included eight participants in total. Between April 2 and July 8, an average of eight interviews were conducted with participants in the intervention group, for a total of 32 interviews; no interventions were conducted with participants in the control group during this time period. According to measurements and evaluations made before and after the intervention, while the participants in the intervention and control groups were at similar stress levels before the intervention, the stress levels of all individuals in the experimental group decreased statistically significantly after the intervention in the experimental group. According to the results obtained from the interviews, the life functionality of the participants in the intervention group increased in parallel with the decrease in their stress levels. In addition, it was learned from the feedback received from the structured interviews that the art techniques used in the solution-focused brief therapy process had a positive effect on the process.