Melatonin ve umbilikal kord kaynaklı mezenkimal kök hücre eksozomlarının be(2-C nöroblastoma hücreleri üzerinde terapötık potansiyellerinin araştırılması
Investigation of the therapeutic potentials of melatonin and umbilical cord derived mesenchymal stem cell exosomes on BE(2)-C neuroblastoma cells
- Tez No: 778957
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜLER, ÖĞR. GÖR. DİLEK KAAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Genetik, Genetics
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Nöroblastoma, embriyolojik olarak nöral krestin gelişim bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan, çocukluk döneminin malignitesi yüksek ve en sık görülen ekstrakraniyal solid tümörlerinden olup adrenal medulla sempatik ganglionlarda görülen pediatrik popülasyonda kansere bağlı ölümlerin %15'inden sorumlu tümördür. Bu çalışmada, umbilikal kord dokusu kaynaklı mezenkimal kök hücrelerinden salınan eksozomların (UK-MKH-Ekso) ve ayrıca epifiz bezi tarafından üretilen indolamin özellikte hormon olan melatoninin yüksek riskli hasta gruplarında izole edilmiş nöroblast hücre hattı, BE(2)-C üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada 1, 2,5 ve 5 mM konsantrasyonlarında melatonin ve 25, 50 ve 100 µg/mL konsantrasyonlarında UK-MKH-Eksozomun 24, 48 ve 72 saat boyunca nöroblast hücreleri üzerindeki sitotoksisite ve apoptotik etkileri değerlendirilmiştir. Her iki etken grubun sonuçları istatistiksel olarak değerlendirildiğinde zamana ve konsantrasyona bağlı olarak % hücre canlılığı kontrol grubuna göre ve kendi aralarında değerlendirildiğinde anlamlı farklılıklar göstermiştir (**P
Özet (Çeviri)
Neuroblastoma is one of childhood's most common extracranial solid tumours with high malignancy, arising due to embryological neural crest development disorder, and is a tumour sympathetic ganglion of the adrenal medulla. In this study, the effects of exosomes (UC-MSC-Exo) released from umbilical cord-derived mesenchymal stem cells and melatonin, an indolamine hormone produced by the pineal gland, on the neuroblast cell line BE(2)-C observed in high-risk patient groups have been investigated. In this study, 1, 2.5, 5 mM and 25, 50, and 100 µg/mL concentrations of melatonin and exosome, respectively have been applied to neuroblast cells for 24, 48, and 72 hours and their cytotoxicity and apoptotic effects have been evaluated. When the results of both factors were statistically evaluated, % of cell vibrancy varies according to the control group, depending on time and concentration and when assessed between them (**P