Evaluation of the association between periodontal status and ınfertility parameters in women undergoing ın vitro fertilization treatment: A cross-sectional clinical study
İn vitro fertilizasyon tedavisi gören hastalarda periodontal durum ve infertilite parametreleri arasindaki ilişkinin değerlendirilmesi: Kesitsel bir çalişma
  1. Tez No: 778990
  2. Yazar: NAZ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KURU, DR. ÖĞR. ÜYESİ Ogül Leman TUNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı, in vitro fertilizasyon (IVF) kliniklerine başvuran kadınlarda infertilite parametreleri ile periodontal parametreleri ve periodontal hastalık durumunu incelemektir. Hipotez, plak kaynaklı periodontal hastalığın infertilite için olası etki faktörü olmasıdır. Tezin diğer amacı, IVF kliniklerine başvuran infertil kadınlarda yaş, eğitim düzeyi, vücut kitle indeksi, sigara içme alışkanlıkları, ağız hijyeni ile ilgili davranışlar ve ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesini değerlendirmektir. İnfertil kadın hastalar, jinekolojik muayene ve kan tahlillerinin ardından Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na yönlendirilmiştir. Hastalardan yaş, eğitim düzeyi, vücut kitle indeksi, sigara içme alışkanlıkları, ağız hijyeni ile ilgili davranışlar ve ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi verileri toplanmıştır. Daha sonra periodontal parametreler (plak indeksi, cep derinliği, klinik ataşman seviyesi, sondalamada kanama) kaydedilmiştir. Hastalar periodontal hastalık durumlarına göre sınıflandırılmıştır. Bu gruplar folikül uyarıcı hormon (FSH), estradiol (E2), anti- Müllerian hormon (AMH) ve antral folikül sayısı (AFC) gibi infertilite parametreleri açısından karşılaştırılmıştır. Periodontal ve infertilite parametreleri arasındaki korelasyonlar değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, çalışma populasyonundaki tüm infertil kadınların plak kaynaklı periodontal hastalığa sahip olduğunu göstermiştir. Generalize Evre II Derece B periodontitis grubunda AMH seviyeleri ve AFC değerleri, gingivitis grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Tüm çalışma popülasyonu göz önüne alındığında, FSH ile tüm periodontal parametreler arasında anlamlı ve pozitif bir korelasyon olduğu görülmüştür. AMH, klinik ataşman seviyesi dışındaki tüm periodontal parametrelerle anlamlı ve negatif korelasyon göstermiştir. AFC, tüm periodontal parametrelerle anlamlı ve negatif korelasyon göstermiştir. Çalışmanın limitasyonları dahilinde, mevcut bulgular, periodontal hastalığın IVF tedavisi, gebelik başarısı ve doğum sonuçları üzerindeki etkisini de belirlemek için daha geniş çalışma popülasyonunda çalışılmasını teşvik eder niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to examine infertility and periodontal parameters, and periodontal disease status in women attending in vitro fertilization (IVF) clinics. The hypothesis is that plaque-induced periodontal diseases are possible impact factors in infertility. The other purpose of this thesis was to evaluate age, educational level, body mass index, smoking habits, oral hygiene-related behaviors, and oral health-related quality of life (OHRQoL) in infertile females attending IVF clinics. After the gynecological examination and blood tests, infertile female patients were referred to the Yeditepe University, Faculty of Dentistry, Department of Periodontology. Data of age, educational level, body mass index, smoking habits, oral hygiene-related behaviors, and OHRQoL were collected from patients. Thereafter, periodontal parameters (plaque index, probing pocket depth, clinical attachment level, bleeding on probing) were recorded. Recruited patients were classified into periodontal disease status groups. These groups were compared for infertility parameters as follicle-stimulating hormone (FSH), estradiol (E2), anti-Müllerian hormone (AMH), and antral follicle count (AFC). Correlations between periodontal and infertility parameters were assessed. The results showed that all infertile women in the study population presented plaque-induced periodontal diseases. Both AMH levels and AFC values were significantly lower in the generalized Stage II Grade B periodontitis group compared to the gingivitis group. Regarding the whole study population, FSH was significantly and positively correlated with all periodontal parameters. AMH was significantly and negatively correlated with all periodontal parameters except clinical attachment level. AFC was significantly and negatively correlated with all periodontal parameters. Within the limitations of this study, present findings encourage that a larger study population should further be undertaken to confirm the impact of periodontal diseases on infertility and to determine the effect of pre-existing periodontal disease on IVF treatment, achievement of pregnancy as well as birth outcomes.