Eğitim öğretim bilişim sistemleri uygulamaları ile eğitim öğretime ilişkin akademik personelin değerlendirmelerinin araştırılması
Name of the thesis investigation of educatiional information systems applications and academic staff's evaluations on educational education
- Tez No: 779002
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversitelerde eğitim öğretimde, internet tabanlı eğitim öğretim bilişim sistemleri uygulamaları ile eğitim öğretimin gerçekleştirilmesi ile ilgili olarak akademisyenlerin değerlendirmelerinin araştırılmasıdır. Bu araştırma sonucunda elde edilecek bulgular ve sonuçlar eğitim öğretimde, eğitim öğretim bilişim sistemleri uygulamaları ile eğitim öğretimin gerçekleştirilmesinde eğitim öğretim planlayıcıları ve uygulayıcılarına katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Bu araştırmanın konusu gereği tanımlayıcı ve açıklayıcı bir araştırma olması dolayısıyla betimleme ve ilişkilendirme yöntemi ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın alan uygulaması, 2021-2022 akademik yılında üniversitelerdeki akademisyenlerden, 512 akademisyenin katıldığı örneklem ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Akademisyenlerin, eğitim öğretimde, internet tabanlı eğitim öğretim bilişim sistemleri uygulamaları ile eğitim öğretimin değerlendirilmesi ile ilgili olarak Eğitim Öğretim Bilişim Sistemleri Uygulamaları Kullanım Ölçeği (EÖBSUKÖ) hazırlanmıştır. Ölçekle elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerden; faktör, frekans, bağımsız örneklem ve varyans analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Akademisyenlerin, eğitim öğretimde, EÖBSUKÖ ile gerçekleştirilen araştırma sonucunda eğitim öğretim bilişim sistemleri uygulamaları ile eğitim öğretimi değerlendirmelerinde, orta-iyi (X̄=3.23) arasında değerlendirme sonucuna ulaşılmıştır. EÖBSUKÖ ile elde edilen veriler ile faktör analizi yapılmıştır. Faktör analizi sonucunda altı faktör elde edilmiştir. Faktörler; yetkinlik, etkinlik, ölçme, geliştirme, karşılaştırma, öngörü faktörleri olarak tanımlanmıştır. Akademisyenler, internet tabanlı eğitim öğretim bilişim sistemleri uygulamaları ile eğitim öğretimde kendilerini yetkin (X̄=4.14) olarak değerlendirmişlerdir. İnternet tabanlı eğitim öğretim bilişim sistemleri uygulamaları ile eğitim öğretimin etkinliği değerlendirmelerinde yeterince etkin olmadığı (X̄=2.20) şeklinde değerlendirmişlerdir. İnternet tabanlı eğitim öğretim bilişim sistemleri uygulamaları ile eğitim öğretimde, eğitim öğretimin ölçülmesinin değerlendirilmesinde orta-iyi (X̄=3.30) arasında olduğunu değerlendirmişlerdir. İnternet tabanlı eğitim öğretim bilişim sistemleri uygulamaları ile eğitim öğretimde, akademisyenlerin kendilerini geliştirme (X̄=2.64) ihtiyacı duymadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Yüzyüze eğitim öğretim ile internet tabanlı eğitim öğretim bilişim sistemleri uygulamaları ile eğitim öğretim karşılaştırmasında yüzyüze eğitim öğretim (X̄=3.59) daha olumlu değerlendirmişlerdir. İnternet tabanlı eğitim öğretim bilişim sistemleri uygulamaları ile eğitim öğretimin gelecekte yaygınlaşması öngörüsünde (X̄=3.90) yaygınlaşacağını öngörmüşlerdir. Faktörler ile ilgili bu analizler akademisyenlerin akademik unvan, mesleki deneyim ve cinsiyet durumlarına göre de analiz edilmiştir. Akademik unvanlara göre analizde; etkinlik ve ölçmede doktor öğretim üyelerinin değerlendirmelerinin daha olumlu olduğu görülmüştür. Mesleki deneyim süresine göre 15 yıl altında deneyimi olanların 15 yıl üstünde olanlara göre etkinlik ve ölçme faktörleri ile ilgili değerlendirmelerinin daha olumlu olduğu görülmüştür. İnternet tabanlı eğitim öğretim bilişim sistemleri uygulamaları ile eğitim öğretimin gelecekte yaygınlaşması öngörüsünde 16-25 arası yıl deneyimi olanlar diğerlerine göre daha fazla yaygınlaşacağını öngörmüşlerdir. Cinsiyet durumuna göre analiz sonuçlarına göre; internet tabanlı eğitim öğretim bilişim sistemleri uygulamaları ile eğitim öğretimde yetkinlik değerlendirmesinde erkekler kadınlara göre kendilerini daha yetkin değerlendirdikleri, kendini geliştirme ihtiyacı duyma değerlendirmesinde kadınlar erkeklere göre kendilerini daha fazla geliştirme ihtiyacı duydukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the evaluations of academicians regarding the realization of education and training with internet-based education and training information systems applications in education at universities. It is evaluated that the findings and results to be obtained as a result of this research will contribute to education and training planners and practitioners in education, education and training information systems applications and the realization of education and training. Since the subject of this research is a descriptive and explanatory research, the research was carried out with the method of description and association. The field application of the research was carried out with a sample of 512 academicians from universities in the 2021-2022 academic year. The field application of the research was carried out with a sample of 512 academicians from universities in the 2021-2022 academic year. The data obtained with the scale are statistical methods; factor, frequency, independent sample and variance analysis methods. As a result of the research carried out with EÖBSUKÖ in education, academicians, in education and training information systems applications and in education and training evaluations, an evaluation between medium-good (X̄=3.23) was reached. Factor analysis was performed with data obtained by EÖBSUKÖ. As a result of factor analysis, six factors were obtained. Factors; competence, efficiency, measurement, improvement, comparison, presience, factors. Academicians evaluated themselves as competent (X̄=4,14) in education and training with internet-based education and training information systems applications. They evaluated that internet-based education and training information systems applications were not effective enough (X̄=2,20) in the evaluation of the effectiveness of education and training. They evaluated that it is between medium-good (X̄=3,30) in the evaluation of the measurement of education and training in education and training with the applications of internet-based education and training information systems. It has been concluded that academicians do not need to develop themselves (X̄=2,64) in education with internet-based education and training information systems applications. They evaluated face-to-face education (X̄=3,59) more positively in the comparison of face-to-face education and internet-based education-training information systems applications and education and training. They predicted that internet-based education and training information systems applications and education will become widespread in the future (X̄=3.90). These analyzes regarding the factors were also analyzed according to the academic title, professional experience and gender of the academicians. In the analysis according to academic titles; It was seen that the evaluations of the assistant professor were more positive in effectiveness and measurement. According to their professional experience, those with less than 15 years experience have more positive evaluations on effectiveness and measurement factors than those with more than 15 years. In the prediction that education and training will become widespread in the future with internet-based education and training information systems applications, those with 16-25 years experience predicted that it will become more widespread than others. According to the results of the analysis according to gender; It has been concluded that men evaluate themselves more competent than women in the evaluation of competence in education and training with internet-based education and training information systems applications, and that women need to develop themselves more than men in the evaluation of the need for self-development.