Sanal gerçeklik uygulamalarının robotik kodlama dersine etkisi
The impact of virtual reality applications on robotic coding courses
  1. Tez No: 919470
  2. Yazar: İZEM DERELİ UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BİLAL MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada sanal gerçeklik uygulamalarının okul öncesi dönemde Robotik Kodlama dersi kapsamındaki temel kodlama becerilerinin öğretimine etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Ön-test ve son-test gerçek deneysel desen kullanılan çalışma, deney ve kontrol gruplarına uygulanmıştır. Çalışma grubu, 10 öğrenci deney ve 10 öğrenci kontrol grubu olmak üzere, Burdur ilinde faaliyet gösteren bir kreşten rastgele seçilen temel okuma yazma becerisine sahip 5 yaş grubu öğrencilerdir. Deney grubuna sanal gerçeklik uygulamaları kullanılarak kodlama eğitimi verilirken kontrol grubuna ise bilgisayarsız kodlama etkinlikleri ile klasik yöntem uygulanmıştır. Veri toplama araçları olarak başarı testi, kazanım testleri, kontrol listesi, yansıtıcı günlükler ve ebeveyn görüşme formu kullanılmıştır. Veriler, nitel analiz yöntemi, betimsel istatistik ve Mann Whitney -U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi uygulanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the effect of virtual reality applications on teaching basic coding skills within the scope of the Robotics Coding course in the preschool period. The study, which used pre-test and post-test real experimental design, was applied to experimental and control groups. The study group consisted of literate 5-year-old students randomly selected from a nursery operating in Burdur province, 10 students in the experimental group and 10 students in the control group. Coding training was given to the experimental group using virtual reality applications, while the control group was given the classical method with coding activities without a computer. Success tests, gain tests, checklist, reflective diaries and parent interview forms were used as data collection tools. The data were evaluated by applying a qualitative analysis method, descriptive statistics and Mann Whitney-U test and Wilcoxon Signed Rank test.