İhtilafın epistemolojisi ve dini çeşitlilik
Epistemology of disagreement and religious diversity
- Tez No: 779030
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Son dönemlerde epistemolojide tartışılan önemli konulardan biri ihtilaf problemidir. İhtilaf problemi daha çok denk ihtilafı üzerinden tartışılmaktadır. Epistemik denk olan iki tarafın, ihtilafın farkındalığı sonrasında kendi inançları ile ilgili bir değişiklik yapıp yapmaması gerektiği sorusu bu tartışmalarda önemlidir. Bu soruya; uzlaşmacılık, kararlılık, toplam kanıt görüşü ve gerekçelendirmeci görüş adı altında dört ana cevap vardır. Bu tezde bu cevaplar yetersiz bulunup 'denk ihtilafında delile dayalı argüman' adında yeni bir argüman ortaya konulmuştur. Denk ihtilafı kapsamına giren bazı olgularıyla dini ihtilaflar, dini çeşitliliği doğurmaktadır. Bizatihi dini çeşitliliğin kendisinin ve dini ihtilafların, dini inancımızın epistemolojik statüsü aleyhine bir durum teşkil edip etmeyeceği dini epistemoloji için bir diğer tartışma konusudur. Bu tezde hem 'delile dayalı argüman' kullanılarak hem de çeşitli epistemolojik gerekçeler öne sürülerek dini çeşitliliğe ve dini ihtilaflara rağmen dini inancımızın rasyonel olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ihtilafın epistemolojisi ile 'denk ihtilafında delile dayalı argüman'ımızı; ikinci bölümde ise dini çeşitlilik ve dini ihtilafları ele aldık.
Özet (Çeviri)
In recent years, one of the important issues discussed in epistemology is the problem of disagreement. The epistemology of disagreement is mostly discussed through peer disagreement. The question of whether two epistemic peers should make a change in their beliefs after awareness of the disagreement is important in these discussions. To this question; there are four main answers: conciliationism, steadfastness, total evidence view, and justificationist view. In this thesis, I found these answers insufficient and put forward a new argument, which i named as 'the evidencebased argument in peer disagreement'. Religious disagreements, with some of its cases that fall within the scope of peer disagreement, cause religious diversity. Whether religious diversity itself and religious disagreements will detract from the epistemological status of our religious belief is another matter of debate for religious epistemology. I have demonstrated that our religious belief is rational despite religious diversity and religious disagreements, both by using my argument and by putting forward various epistemological reasons. This thesis consists of two parts. In the first part, i handled the epistemology of disagreement and my 'evidence-based argument in peer disagreement'; in the second part, i handled religious diversity and religious disagreements.