Pandemi döneminde amatör sporcuların tükenmişlik durumlarının araştırılması
Analyzing the burnout status of amateur athletes during the
  1. Tez No: 779031
  2. Yazar: MAHMUT SAMİ ÇAPKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN GÜMÜŞDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı yaşanan pandemi döneminde amatör sporcuların tükenmişlik durumlarının araştırılmasıdır. Araştırma Kırşehir ilinde bulunan amatör sporlar ile ilgilenen sporculardan 137 erkek 84 kadın olmak üzere toplam 221 amatör sporcu katılmıştır. Bu araştırmada Raedeke ve Smith (2001) tarafından geliştirilen ve Kelecek, ve arkadaşları (2016) tarafından Türkçe uyarlaması gerçekleştirilmiş olan“sporcu tükenmişlik ölçeği”kullanılmıştır. Raedeke ve Smith (2001) tarafından geliştirilen ölçek her biri 5 madde ile değerlendirilen“duygusal/fiziksel tükenme”,“azalan başarı hissi”ve“duyarsızlaşma”boyutları olmak üzere 3 alt boyuttan oluşmaktadır. Kelecek ve arkadaşları (2016) tarafından Türkçe uyarlaması gerçekleştirilen ölçek ise“duygusal/fiziksel tükenme”,“azalan başarı hissi”ve“duyarsızlaşma”alt boyutlarının yer aldığı 13 maddeden oluşmaktadır (EK-3). Ölçek 5'li likert ölçek tipi ifade aralığında (1= hiçbir zaman, 5= her zaman) değerlendirilmiştir. Ölçeği oluşturan alt boyutlardan olan“duygusal/fiziksel tükenme”boyutu“spor yapmaktan dolayı kendimi aşırı yorgun hissediyorum”ve“kendimi spor anlamında tükenmiş hissediyorum”gibi ifadelerin yer aldığı toplam 5 ifadeden (1.3.7.9.10. ifadeler) oluşmaktadır.“sporda çok şeyi başaramıyorum”ve“sporda kendimi başarılı hissediyorum”gibi ifadelerden oluşan“azalan başarı hissi”boyutu ise toplam 4 ifadeden (4.6.11.12. ifadeler) oluşmaktadır. Son boyut olan“duyarsızlaşma”boyutu ise“eskisi kadar sporun içinde değilim”ve“spora karşı olumsuz hislerim var”gibi ifadelerin yer aldığı toplam 4 ifadeden (2.5.8.13.ifadeler) oluşmaktadır. Verilerin analizi kapsamında SPSS paket programı kullanılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda; amatör sporcuların değişkenlere göre pandemi döneminden kaynaklanan tükenmiş düzeyleri ve alt boyutları incelenmiş ve tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the burnout status of amateur athletes during the pandemic period. A total of 221 amateur athletes, 137 men and 84 women, among the athletes interested in amateur sports in Kırşehir, participated. In this study,“the sports burnout scale”developed by Raedeke and Smith (2001) and adapted to Turkish by Kelecek, et al. (2016) was used. The scale developed by Raedeke and Smith (2001) consists of three sub-dimensions which are“emotional / physical exhaustion”,“reduced sense of success”and“depersonalization”. On the other hand, the scale adapted by Kelecek et al. (2016) into Turkish, consists of 13 items including“emotional / physical exhaustion”,“reduced sense of success”and“depersonalization”(Appendix-3). The scale was evaluated in a 5-point Likert expression range (1 = never, 5 = always). The“emotional / physical exhaustion”dimension, which is one of the sub-dimensions of the scale, consists of 5 items (1.3.7.9.10. Expressions) which include“I feel extremely tired from doing sports”and“I feel exhausted in the sense of sport”. The“reduced sense of success”dimension consists of 4 expressions (4.6.11.12.) including“ I cannot accomplish much in sports”and“ I feel successful in sports”. The last dimension,“depersonalization”, consists of 4 statements (2.5.8.13.expressions) in total that include“I am not in the sport as much as I used to”and“I have negative feelings for sports”. The SPSS package program was used for data analysis.