Mobilya sektöründe sürdürülebilir tasarım kriterlerinin değerlendirilmesi ve araştırılması
Evaluation and research of sustainable design criteria in the furniture industry
- Tez No: 779046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜ KARAGÖZ İŞLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son yıllarda küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi etkiler tüm dünyayı etkisi altına almaktadır. Artan kentleşme, nüfus, tüketim alışkanlığı ve doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi çevresel sorunları geri dönülemez bir noktaya sürüklemektedir. Bu sebeple üretim sektörü içerisinde dinamik ve rekabetçi bir yapıya sahip mobilya sektörü de ürünlerinin çevresel sürdürülebilirliğini ve döngüselliğini daha da artırmak bir çaba içeresine girmiştir. Bu tez çalışmasında sürdürülebilirlik kavramı ve mobilya endüstrisinde sürdürülebilir tasarım kriterlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda ülkemizde üretim sektörü içerisinde büyük paya sahip mobilya sektöründe çalışan tasarımcıların sürdürülebilirlik ile ilgili farkındalıklarını ve tasarımlarında çevresel tasarım kriterlerine dikkat edip etmediklerinin tespit edilmesi için online anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların yüksek oranda sürdürülebilirlik ve ürün yaşam döngüsü gibi çevresel kavramlara hakim oldukları, sürdürülebilir tasarım gerekliliklerinin yerine getirilmesi için önemli kriterleri sağlama konusunda yeterli sürdürülebilir tasarım anlayışına sahip oldukları gözlemlenmiştir. Fakat tasarımcılar, sürdürülebilir ürün tasarımı için tasarımcıları sınırlayan birçok faktörün olduğu tespit edilmiştir. Bu kısıtlar içerisinde en önemlileri şu şekildedir; sürdürülebilir tasarım için öncelik oluşturmaması ve gerekli yatırımların yapılmaması, tüketicilerin sürdürülebilir tasarım anlayışını belirlememesi, ekonomik kısıtlar, çevreci malzeme çeşitliliğinin azlığı. Bu süreçte şirketlerin yüksek çevresel sürdürülebilirlik standartlarına ulaşma yeteneklerini garanti etme ve geliştirme konusunda ciddi zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, effects such as global warming and climate change have been affecting the whole world. Increasing of urbanization, population, consumption habits and unconscious consumption of natural resources drag environmental problems to an irreversible point. For this reason, the furniture sector, which has a dynamic and competitive structure within the production sector, has made an effort to further increase the environmental sustainability and cyclicality of its products. In this thesis, it is aimed to evaluate the concept of sustainability and sustainable design criteria in the furniture industry. An online survey was used to determine whether they pay attention to environmental design criteria in their designs and the awareness of the designers in the furniture sector about sustainability, which has a large share in the production sector in our country. According to the results of the survey, it has been observed that the participants have a high command of environmental concepts such as sustainability and product life cycle and hey have sufficient sustainable design understanding to provide important criteria for the fulfillment of sustainable design requirements. But, it has been determined that there are many factors that limit the designers for sustainable product design. The most important of these constraints are as follows; companies do not prioritize sustainable design and not making the necessary investments, consumers do not determine the concept of sustainable design, economic constraints, the scarcity of environmentally friendly materials. In this process, companies face serious challenges in achieving and developing high environmental sustainability standards.