Alerjik rinit tanılı hastaların allerjen duyarlanma paternleri
Allergen sensitivity patterns of patients diagnosed with allergic rhinitis
- Tez No: 779045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE VEZİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Alerjik rinit (AR) burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma ve kaşıntı gibi tipik semptomlarla seyreden bir hastalıktır. Alerjen ile nazal mukozanın temasının önlenmesi alerjik rinit tedavisinde temel korunma yöntemidir. Çalışmamızda alerjen duyarlılık paternlerinin saptanması ve deri prik testi duyarlanma paternleri ile AR sınıflaması arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2016-2020 yılları arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk İmmünolojisi ve Alerjik Hastalıklar Kliniği'ne başvurmuş, AR tanısı almış, 4-18 yaş arasında 503 hasta geriye dönük olarak incelendi. Bulgular: Üçyüz elli (% 69,6) hastanın deri prik testinde en az 1 alerjene pozitiflik saptandı. En sık polen atopisi (% 53,5) saptanırken ikinci sıklıkta ev tozu akarı atopisi (%23,3) saptandı. Ağaç poleni duyarlanma oranları intermittan AR grubunda daha fazla idi (p=0,02). AR sınıflaması mevsimsel olan hastalarda herhangi bir alerjene atopi, polen atopisi, ot poleni ve yabani ot poleni atopisi daha yüksek saptanırken (p sırasıyla; p=0,001;p
Özet (Çeviri)
Objective: Allergic rhinitis (AR) is a disease with typical symptoms such as nasal congestion, runny nose, sneezing and itching. Preventing the contact of the nasal mucosa with the allergen is the main method of prevention in the treatment of AR. In our study, it was aimed to determine allergen sensitivity patterns and to evaluate the relationship between skin prick test sensitization patterns and AR classification. Materials and Methods: In our study, 503 patients aged 4-18 years, who were diagnosed with AR and applied to the Pediatric Immunology and Allergic Diseases Clinic of Ankara Training and Research Hospital between 2016 and 2020, were retrospectively analyzed. Results: At least 1 allergen was positive in the skin prick test of three hundred and fifty (69.6%) patients. Pollen atopy (53.5%) was the most common and house dust mite atopy (23.3%) was the second most common. Tree pollen sensitization rates were higher in the intermittent AR group (p=0.02).