Evaluation of sideritis congesta in vitro and in silico for protective effects against inflammation and anti-mutagenic activity
Sideritis congesta'nın inflamasyona karşı koruyucu etkileri ve anti-mutajenik aktivite açısından in vitro ve in silico değerlendirilmesi
- Tez No: 779050
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE SİPAHİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN TUĞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sideritis cinsinin türleri üzerine yapılan çalışmaların sayısı son 20 yılda önemli ölçüde artmıştır. Yaygın olarak“dağ çayı”olarak bilinen Sideritis, anti-inflamatuar, anti-ülser, antioksidan ve anti-mikrobiyal aktiviteler için geleneksel tıp tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Önceki çalışmalar Sideritis' in birçok tıbbi uygulamaya sahip olduğunu göstermiştir. Sideritis congesta yöre halkı tarafında ülkemizde yaygın olarak kullanmasına rağmen, bu bitki ile ilgili çalışmalar, özellikle de Türkiye'de bulunan endemik olanlar için çok sınırlıdır.. Bu çalışma, Sideritis congesta' nın inflamasyona karşı koruyucu etkilerinin in vitro yöntem olan nitrit testi ile araştırıldığı ilk çalışmadır. İkinci olarak, bu araştırma aynı zamanda Sideritis congesta' nın mutajenik ve antimutajenik aktivitesinin Ames testi ile araştırıldığı ilk çalışmadır. Ayrıca, buradaki bulgularımız, in vitro deneylerde yürütülen aynı son noktalar açısından in silico analizler ile desteklenmektedir. Sonuçlarımıza göre Sideritis congesta, LPS ile uyarılan RAW264.7 murin makrofaj hücrelerinde NO üretimini inhibe ederek inflamasyona karşı koruyucu etki göstermişti. Ek olarak Sideritis congesta ekstreleri, S9 aktivasyonlu TA98 ve TA100 Salmonella typhimurium'da 1000 ve 5000 µl/plakada anti-mutajenik aktivitesi olduğu saptandı. In silico analiz, Sideritis congesta' da bulunan bazı aktif bileşiklerin potansiyel olarak mutajenik olduğunu ortaya çıkardı, ancak çalışmamızdaki in vitro analizlerin hiçbiri mutajenite göstermedi. Sonuç olarak, Sideritis congesta ekstraktı içeren uygun bir formülasyon, potansiyel bir anti-inflamatuar ve anti-mutajenik ajan olabilir.
Özet (Çeviri)
The number of studies on the species of the genus Sideritis has increased significantly over the past 20 years. Sideritis, commonly known as“mountain tea”are widely used by traditional medicine for anti-inflammatory, anti-ulcer, antioxidant and anti-microbial activities. Previous studies have indicated that Sideritis has many medicinal applications. However, Sideritis congesta, especially for the endemic ones found in Turkey remains limited and not discovered, although local people extensively use this plant in our country. This paper is the first study in which protective effects of Sideritis congesta against inflammation is investigated by in vitro method, nitrite assay. Secondly, this paper is also the first study in which mutagenic and antimutagenic activity of Sideritis congesta has been investigated by Ames test. Moreover, our findings in here supported by in silico analysis in aspect of the same endpoints conducted in vitro assays. According to our results, Sideritis congesta exhibited protective effects against inflammation in LPS stimulated RAW264.7 murine macrophage cells by inhibiting NO production. Additionally, Sideritis congesta extracts showed anti-mutagenic activity at 1000 and 5000 µl/plate in TA98 and TA100 Salmonella typhimurium with S9 activation. In silico analysis revealed that some of the active compounds found in Sideritis congesta are potentially mutagenic, but none of the in vitro analysis in our study showed mutagenicity. As a conclusion, a proper formulation containing Sideritis congesta extract might be a potential anti-inflammatory and anti-mutagenic agent.