Bioaktif sinyallerin endüktif kuplaj yöntemiyle iletimine etki eden parametrelerin incelenmesi
  1. Tez No: 77910
  2. Yazar: ÖMER MUHAMMET SOYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN TULGAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmada, elektriksel stimülasyon tedavisinde kullanılan implant edilebilen nörostimülatör tarafından üretilen sinyalin, optimal iletiminde rol oynayan parametrelerin etkisinin incelenmesi öngörülmüştür. Parametrelerin etkisinin incelenmesi için önce sistemin magnet ik modeli tasarlanmış ve sistem transfer fonksiyonu elde edilmiştir. Transfer fonksiyonunun genliği, her parametre için incelenerek parametrelerin etkisi, oluşturulan bir programla elde edilen grafikler vasıtasıyla, tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca en uygun parametre değerlerinin bulunması için bir program algoritması oluşturulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Pacemaker; electrical stimulation; transcutaneous electrical nerve stimulation; implantable neurostimulator; inductively coupled transmission
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, effects of the parameters that play a role in the optimal transmission of therapeutic signals supplied by implantable neurostimulator to the passive windings have been investigated. To investigate the effects of the parameters, at first the magnetic model of the system is constructed and the system transfer function is obtained. Then, magnitude of the system transfer function is investigated for each parameter and it is tried to determine the effects by means of the related diagrams that are obtained by the software. In addition, to find the optimum parameters an computer programme algorithm was prepared. KEYWORDS: Pacemaker; electrical stimulation; transcutaneous electrical nerve stimulation; implantable neurostimulator; inductively coupled transmission