Muğla'nın Ula ilçesinde 65 yaş üstü bireylerde polifarmasi durumunun değerlendirilmesi
The evaluation of the status of polypharmacy in individuals over 65 years in Ula district of Muğla
- Tez No: 779124
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE NEŞE YENİÇERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ülkemizde ve dünyada yaşlı popülasyon oranı giderek artmakta ve kronik hastalıklar ile yaşlılığa özgü sağlık problemleri daha önemli hale gelmektedir. Yaşlılık dönemindeki kronik hastalıklar ve sağlık problemlerinin ilaçlar yardımı ile çözümlenmeye çalışıldığı aşamada ise çoklu ilaç kullanımı şeklinde tanımlayabileceğimiz polifarmasi sorunu ile karşılaşmaktayız. Önemli bir toplum sağlığı problemi olan polifarmasi, ilaç-ilaç etkileşimi, ilac-hastalık etkileşimi, ilaç uyumsuzluğu, istenmeyen yan etkiler, gereksiz sağlık harcamaları, düşmeler ve düşmelere bağlı kırıklar, hastane yatışlarında artış, kilo kaybı ve kognitif gerileme gibi geniş yelpazede pek çok olumsuz duruma neden olmaktadır. Çalışamızda Muğla'nın Ula İlçesinde ikamet etmekte olan 65 yaş ve üstü 269 kişi ile ev ziyaretleri yaparak yüz yüzyüze görüşme sağlandı. Görüşmelerde anket formundaki ölçek testler uygulandı. Yapılan görüşmeler ile Ula İlçesinde yaşayan yaşlı bireylerde kronik hastalıklar, ilaç kullanımı, polifarmasi, alkol ve sigara kullanımı ve düşme durumları hakkında değerlendirmede bulunmak amaçlandı. Çalışma sonucunda 3 ve daha fazla kronik hastalığa sahip olan kişilerde polifarmasiye daha çok rastlandığını saptadık.
Özet (Çeviri)
The proportion of the elderly population is increasing in our country and in the world, and chronic diseases and health problems specific to old age are becoming more important. At the stage where chronic diseases and health problems in old age are tried to be solved with the help of drugs, we encounter the problem of polypharmacy, which we can define as the use of multiple drugs. Polypharmacy, which has been shown to cause a wide range of adverse conditions such as drug-drug interaction, drug-disease interaction, drug incompatibility, adverse side effects, unnecessary health expenditures, falls, fractures due to falls, cognitive imparment, increase in hospitalizations, is an important society health problem. In our study, face-to-face interviews were provided by making home visits with 269 people aged over 65 and residing in the Ula town of Muğla. In the interviews, scale tests in the questionnaire form were applied. With the interviews, it was aimed to evaluate the chronic diseases, drug use, polypharmacy, alcohol and cigarette use, and falling status in elderly individuals living in Ula District. vii As a result of the study, we found that polypharmacy was more common in people with 3 or more chronic diseases.