Eskişehir ilinde yaşayan ve diyetisyen desteği alan yetişkin kişilerde COVID-19 pandemisi ile birlikte kullanımı artan bazı doğal ürünlerin ve takviyelerin değerlendirilmesi
Evaluation of some natural products and supplements that are increasing in use with the COVID-19 pandemic in adults living in Eskişehir and receiving dietitian support
  1. Tez No: 779135
  2. Yazar: ÖZNUR SELEK BÜYÜKKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE KAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Aralık 2019'da ortaya çıkan koronavirüs hastalığı (COVID-19) Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak kabul edilmiştir. COVID-19, SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Türkiye'de maske, mesafe ve hijyen uygulamalarına rağmen pek çok kişi hayatını kaybetmiştir. İnsanlar Covid-19'a neden olan virüsten korunmak ve bağışıklığını güçlendirmek için bazı doğal ürün ve takviyeleri kullanmışlardır. Bu çalışma, tek merkezli, tanımlayıcı, kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışmanın verileri doğal ürünler ve gıda takviyeleri ile ilgili literatüre dayalı olarak hazırlanan ve 17 soru içeren online bir anketle 01.08.2022-31.08.2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Kişiler gelişigüzel örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Çalışmamıza 18-65 yaş aralığında gönüllü 289 kişi katılmıştır. İstatistiksel değerlendirme SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 22.0 paket programında yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kruskal Wallis ve Mann Whitney-U testleri kullanılmıştır. İstatistiksel olarak anlamlılığa karar verilmesinde p0.05).
Özet (Çeviri)
The coronavirus disease (COVID-19), which emerged in December 2019, has been recognized as a pandemic by the World Health Organization. COVID-19 is an infectious disease caused by the SARS-CoV-2 virus. Despite the mask, distance and hygiene practices in Turkey, many people lost their lives. People have used some natural products and supplements to protect themselves from the virus that causes Covid-19 and to strengthen their immunity. This is a single-center, descriptive, cross-sectional study. The data of the study were collected between 01.08.2022 and 31.08.2022 with an online questionnaire containing 17 questions, which was prepared based on the literature on natural products and food supplements. Persons were selected by random sampling method. 289 volunteers between the ages of 18-65 participated in this study. Statistical evaluation was made in SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 22.0 package program. Kruskal Wallis and Mann Whitney-U tests were used to evaluate the data. A value of p0.05).