The role of pragmatic competence plasticity in EFL students' communication
EFL öğrencilerinin iletişiminde pragmatik yeterlilik plastisitesinin rolünü
- Tez No: 779134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAJWA YASEEN ISMAIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Pragmatik Yeterlilik, genel olarak, birçok çalışmanın ilgisini çekmiştir. Bununla birlikte, pragmatik yeterlilik plastisitesi hakkında sınırlı sayıda çalışma yapılmıştır. Bu nedenle, mevcut çalışma EFL öğrencilerinin iletişiminde pragmatik yeterlilik plastisitesinin rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada tanımlayıcı istatistiksel analizler gibi nicel araştırma yöntemleri kullanılmaktadır. Çalışmada tanımlayıcı istatistiksel analizler gibi nicel araştırma yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmanın katılımcıları Tikrit Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi İngilizce Bölümünden ve Dördüncü Aşamadan özeldir. Çalışmanın örneklemini, 2022–2023 akademik yılının ilk dönemindeki 170 Iraklı EFL öğrencisi erkek ve kadın katılımcılardan oluşmaktadır. Öğrencilerin verdiği yanıtların sonuçları, mevcut çalışmanın amaçlarının Iraklı EFL öğrencileri tarafından ortaya atıldığını ve çalışmanın sonuçlarında önemli göründüğünü göstermektedir. Ayrıca, öğrenci yanıtlarının sonuçları, öğrencilerin uygun yanıtı seçme becerisini etkilediğinden, pragmatik yeterlilik plastisitesinin dil öğreniminde önemli bir yön olduğunu göstermektedir. Sonuçlar ayrıca EFL kız öğrencilerinin edimbilimsel yeterlilik esnekliğinde EFL erkek öğrencilerine göre biraz daha yüksek bir ortalamaya sahip olduğunu göstermektedir; cinsiyetin etkisinin daha düşük olduğunu gösteren EFL kız öğrencilerin edimbilimsel yeterlilik esnekliğinde erkeklerden daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir. Ayrıca, sonuçlar pragmatik yeterlilik plastisitesinin öğrencilerin iletişimindeki olumlu etkisini daha iyi ve uygun bir şekilde kanıtlamaktadır. Son olarak, araştırmanın sonunda EFL olarak öğrenen öğrencilerin pragmatik iletişim yeterliliğini geliştirmek için gelecekte yapılacak çalışmalar için öneriler sıralayabiliriz
Özet (Çeviri)
Pragmatic Competence, in general, has attracted the interest of lots of studies. However, limited studies have been conducted on pragmatic competence plasticity. Therefore, the current study aims to investigate the role of pragmatic competence plasticity in EFL students' communication. Quantitative research methods, such as descriptive statistical analyses, are used in the study. The participants of this study are from Tikrit University in the College of Education for Humanities from Department of English and specific from Fourth Stage. The sample of this study is 170 Iraqi EFL students included male and female participants during the first semester of the academic year 2022–2023. The results of the students responses indicate that the aims of the current study raised by Iraqi EFL students and seem significant in the results of the study. Furthermore, the results of students responses indicate that pragmatic competence plasticity is an important aspect in language learning since it affects the students ability in choosing the suitable response. The results also show that EFL female students have a slightly higher mean in pragmatic competence plasticity than EFL male students who show the lower of the effect of gender indicate that the EFL female students perform better in pragmatic competence plasticity than the male ones. Moreover, the results prove the positive impact of pragmatic competence plasticity in students' communication in better and suitable way. Finally, we can list suggestions for future studies to improve EFL students' pragmatic communication competence at the research's end.