Aesthetic quality assessment for real estate images through deep learning methods
Derin ögrenme yöntemleri ile emlak görüntülerinde estetik kalite degerlendirmesi
  1. Tez No: 779162
  2. Yazar: NAZLI ÖZGE UÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OĞUZ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde emlak görüntülerinin estetik kalitesini bulmayı amaçlıyoruz. Estetik değerlendirme öznel bir konu olmasına rağmen, fotoğrafçılık kurallarıyla yüksek oranda ilişkilidir. Emlak görüntülerin estetik kalitesi, potansiyel ilgililerin kararını etkiler. Estetik Görsel Değerlendirme (AVA), görüntülerin değerlendirilmesi için kullanılan halka açık ve çeşitli bir görüntü veri seti olmasına rağmen, emlak görüntüleri içermez. Bu nedenle, gerçek ve sentetik emlak görüntülerinden oluşan Gayrimenkul Estetik Değerlendirme Veri Kümesi (RAAD) veri tabanını oluşturuldu. RAAD üzerinde öznel kullanıcı verilerini toplamak için, özel olarak geliştirilen web tabanlı puanlama platformunda kullanıcı çalışması yapıldı. Verilen emlak görüntüsüne estetik kalite puanı atamak için klasik görüntü ve derin görüntü sınıflandırma modellerini içeren farklı yöntemleri analiz ettik. Sonuçlar, RAAD üzerinde karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we aim to find the aesthetic quality of real estate images. Although aesthetic assessment is a subjective terminology, it is highly correlated with photographic rules. The aesthetic quality of images in real estate affects the decision of potential people of interest. The aesthetic evaluation of images is established via the Aesthetic Visual Assessment (AVA) dataset benchmark. Although AVA is a publicly available and diverse image dataset, it cannot be adapted to the real estate domain. Therefore, we constructed the Real-Estate Aesthetics Assessment Dataset (RAAD), which consists of real and synthetic real estate images. In order to gather subjective user data on the RAAD, a user study is conducted on a custom web-based scoring platform, serving RAAD image data. We analyzed several different methods involving classical vision classifiers and deep image classification models in order to assign an aesthetic quality score to the given real estate image. The results of those different approaches are presented comparatively on the RAAD data.