Termik santral bölgesinde yaşayan insanların periferal kan lenfositlerinde genotoksik etkilerin belirlenmesi
Determination of genotoxic effects on peripheral blood lymphocytes of people living in the thermal reactor
  1. Tez No: 779163
  2. Yazar: EMRE YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. HALİL ERHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Termik santraller, elektrik üretim amacıyla kurulmaktadır. Bu çalışma, termik santral bölgesinde yaşayan 20 kişiden oluşan termik santral grubuyla ve termik santral bölgesinde yaşamayan 20 kişiden oluşan kontrol grubundan oluşmaktadır. Toplamda 40 kişiden alınan kan örnekleri sitotoksisite ve genotoksisite için izlendi. Çalışmada bulunan kişilerin yaşları, sigara ve alkol alışkanlıkları, ilaç kullanımları, termik santralden çıkan zararlı gazlara maruz kalma süreleri ile ilgili veriler kayıt altına alındı. Araştırma sonuçlarına göre termik santral bölgesinde yaşayan bireylerin replikasyon indeksi, mitotik indeks ve mikronükleus oranları termik santral bölgesinde yaşamayan bireylere göre yüksek bulundu. Bu artışın istatistiksel olarak önemli olduğu tespit edildi (P < 0.01). Elde edilen verilere göre termik santrallerin meydana getirdiği ağır metaller sebebiyle termik santral bölgesinde yaşayan halk bilgilendirilmeli ve koruyucu önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Thermal power plant work for the purpose of electricity generation. This study consisted of a donor group consist of 20 people living in the thermal power plant region and a control group consisting of 20 people not living in the thermal power plant region. Blood samples taken from 40 people in total were monitored for cytotoxicity and genotoxicity. Data about the age, smoking and alcohol habits, drug use, exposure to harmful gases from the thermal reactor were recorded. According to the results of the research, the replication index, mitotic index, and micronucleus rates of the individuals living in the thermal power plant region were found to be higher than the individuals who did not live in the thermal power plant region. This increase in rates is statistically significant (P < 0.01). According to the data obtained, the people live in the thermal power plant region should be informed and protective measures should be taken due to the heavy metals produced by the thermal power plant.