4-boyutlu uzayda bağlantılı eğriler
Connected curves in 4-dimensional space
- Tez No: 779172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmamızın tarihsel gelişimi hakkında bilgiler verilmiştir. Materyal ve yöntem bölümünde, tezin içeriği ile ilgili temel tanımlar ve R_1^4 Minkowski uzayında Lorentz Darboux çatısı verilmiştir. Bulgular ve Tartışma bölümünde dört boyutlu Lorentz Darboux çatısına göre k-tip ve (k,m) -tip slant helisler verilmiş ve teoremler ispatlanmıştır.Dördüncü bölümde sonuçlar verildikten sonra son bölümde kaynaklar yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of fivechapters. In the introduction section, Information about the historical development of our study is given. In the material and method section, basic definitions related to the content of the thesis and Lorentzian Darboux framework in R_1^4 Minkowski spacetime are given. In the findings and discussion section, k -type and (k,m)-type slant helices are given according to the four-dimensional Lorentzian Darboux framework and theorems are proved. In chapter four, after the results are given, the references are written in the last chapter.