Bor esaslı antibakteriyel boya üretimi ve karakterizasyonu
Boron based antibacterial paint production and characterization
  1. Tez No: 779171
  2. Yazar: TOLGA AKSONGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bor teknolojilerinin araştırılıp geliştirilmesi ülke ekonomisine katkı sağlamak adına büyük önem arz etmektedir. En çok kullanılan bor ürünlerinin başında rafine bor ürünleri gelmektedir. Sodyum perboratlar; taşımakta olduğu aktif oksijenden dolayı endüstriyel uygulamalarda ağartıcı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın ilk aşamasında rafine bor ürünlerinden biri olan sodyum perborat tetrahidrat ticari olarak elde edilmiş ve uygun boya kompozisyonu belirlendikten sonra dört farklı konsantrasyonda (%30, 40, 50, 60) stiren akrilik esaslı bir bağlayıcı kullanılarak başarılı bir şekilde su bazlı boya formuna dönüştürülmüştür. Çalışmanın ikinci aşamasında sodyum perborat içeren su bazlı antibakteriyel boyanın karakteristik özellikleri (Yaş ovma direnci, viskozite, parlaklık, örtme gücü, ezilme inceliği, renk uyumu ve UV dayanımı) incelenmiş olup belirlenen boya kompozisyonuna göre optimum sodyum perborat miktarı %40 olarak belirlenmiştir. Sodyum perborat içeren boyanın iç cephe boyası olarak kullanımında herhangi bir sorun görülmezken UV dayanımı göz önünde bulundurulduğunda dış cephe boyası olarak sadece beyaz renkte kullanımının mümkün olduğu not edilmiştir. Çalışmanın son aşamasında farklı oranlarda sodyum perborat içeren su bazlı boyaların E. coli bakterisine karşı antibakteriyel etkinlikleri agar disk difüzyon yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Boya formundaki numunelerin tamamı difüzyon kaynaklı antibakteriyel özellik göstermiştir. Fakat optimum sodyum perborat konsantrasyonu arttıkça antibakteriyel etkinlikte herhangi bir artış olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Research and development of boron technologies is of great importance in terms of contributing to the country's economy. The most common boron products are refined boron products. Because of the active oxygen it contains, sodium perborates is used as a bleach in industrial applications. In the first stage of this study, sodium perborate tetrahydrate, one of the refined boron products, was obtained commercially and after the appropriate paint composition was determined, it was successfully converted into a water-based paint form by using a styrene acrylic-based binder at four different concentrations (%30, 40, 50, 60). In the second stage of the study, the characteristic properties of water-based antibacterial paint containing sodium perborate (Wet scrubbing resistance, viscosity, gloss, covering power, crushing fineness, color match and UV resistance) were examined and the optimum sodium perborate amount was determined as 40% according to the determined paint composition. While using sodium perborate-containing paint as interior paint is not a problem, considering UV resistance, it is possible to use only white colour as exterior paint. At the last stage of the study, the antibacterial activities of water-based paints containing different proportions of sodium perborate against E. coli bacteria were determined by using the agar disc diffusion method. All of the samples in dye form showed antibacterial properties due to diffusion. However, as the optimum sodium perborate concentration increased, there was no increase in antibacterial activity.