Modül teoride bazı kısmi sıralamalar
Some partial orders in the module theory
  1. Tez No: 779195
  2. Yazar: BERAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT HALICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmanın amacı anlatılmaktadır. İkinci bölümde çalışmayla ilgili temel kavramlar verilmektedir. Üçüncü bölümde düzenli modüllerde eksi bağıntısı anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde eksi bağıntısının bazı özellik- leri verilmektedir. Beşinci bölümde direkt toplam bağıntısı tanımlanmakta ve bu bağıntının özellikleri verilmektedir. Altıncı bölümde eksi bağıntısının kafes özellikleri verilmektedir. Son bölümde bir dual modüldeki kısmi sıralama bağıntısına göre kısaltılmış operatörler tanımlanmakta ve bunların özellikleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study consists of seven chapters. In the first chapter, the aim of the study is explained. In the second chapter, the basic concepts related to the study are given. In the third chapter, the minus order on regular modules are explained. In the fourth chapter, some properties of the minus order are given. In the fifth chapter, the direct sum order is defined and the properties of this relation are given. In the sixth chapter, the lattice properties of the minus order are given. In the last chapter, shorted operators according to the partial order in the dual module are defined and their properties are examined.