Sonlu otomorfizma gruplu indirgenmiş halkaların invariyant althalkaları üzerine
  1. Tez No: 7791
  2. Yazar: NECDET BATIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARİF KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tezimizin birinci bölümünde daha sonraki bölümler de kullanılacak, bazı tanım ve özelliklere yer verilmiştir. İkinci bölümünde, indirgenmiş bir halkanın G-invariant idealine ait iki özellik, invariant althalkaaı J-halka alma sına rağmen herhangi bir halkanın değişmeli olmadığına da ir bir örnek, invariant althalkası J-halka olan indirgenmiş bir halkanın değişmeliliği ile ilgili üç özellik ve invariant althalkası yarı-hereditary olan indirgenmiş bir halkanın pro- jektifliği ile ilgili bir özellik verilmiştir. Son bölümünde ise, indirgenmiş halkalarda bilinen bir değişmelilik özelliğinin yarıasal halkalar için de geçer li olduğunu ispatladık. Bu özelliğe literatürde rastlama dığımız için yeni bir özellik olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The first part of this thesis contains some definition and properties that will be used in the other parts. In the second part, it has been given twa properties on the G-invariant ideal of a reduced ring, an example that shows that an arbitrary ring is not commutative even if its invariant subring is J-ring, three properties related to the cDmmutativity of a reduced ring whose invariant sub- ring is J-ring and one projektivity property of invariant subring of a reduced ring. In the last part, we have proved a commutativity property of Semiprime rings whose validity is known for reduced rings. Since we could not meet like a property in the literature, we think that it is a new result.