Zonguldak ili birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışan aile hekimlerinin iş doyumunun ölçülmesi ve hasta memnuniyeti ile ilişkisinin araştırılması
Analysis of family physicians' job satisfaction, who work at primary care in Zonguldak city center, and research for its relation with patient satisfaction
  1. Tez No: 779208
  2. Yazar: GÜLSÜM KOCATAŞ YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEMRA DEMİR AKCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu araştırma Zonguldak il merkezinde aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile hekimlerinin iş doyumunu ölçmek ve bu kurumlara başvuran hastaların memnuniyeti ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır.Gereç ve yöntem: Araştırmamız, kesitsel ve tamımlayıcı bir çalışma olup, 1 ekim-30 aralık 2022 tarihleri arasında Zonguldak il merkezinde aile hekimliğinde çalışan 38 aile hekimine ve birimlere başvuran 393 hastaya ulaşılarak yüz yüze anket metoduyla yapılmıştır. Veri toplamada sosyodemografik veri formları, MİDÖ, EUROPEP-Tr kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hekimlerin doyumu orta seviyede bulunmuştur. Hekimlerde meslek değiştirmek istemeyenlerde ve 2 birimli ASM'de çalışanlarda memnuniyet daha yüksek bulunmuştur. Çalışmaya katılan hastaların memnuniyeti yüksek olarak ölçülmüştür. Memnuniyet düzeyi ASM'ye yılda başvuru sayısı 1-5 arası olanlarda daha düşük, aile hekimini kendisi seçenlerde, kronik hastalığı olanlarda daha yüksek olduğu bulunmuştur. Meslek değiştirmek istemeyen ve 2 birimli ASM'de çalışan hekimlere kayıtlı hastaların memnuniyetinin daha yüksek olduğu izlenmiştir.Sonuçlar: Hekim iş doyumunu düşüren ve yükselten sebeplerden hasta memnuniyeti de etkilenmektedir. Hekimlerin dışsal iş doyumunu ve hastaların organizasyon memnuniyetini etkileyen sistemsel faktörler araştırılmalı bu konuda iyileştirme çalışmaları yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to analyze family physicians' job satisfaction, who work at primary care in Zonguldak City Center, and to find out its relation with satisfaction of patients applying to the facilities. Material and Methods: This research, which is a cross-sectional and descriptive study, was conducted with face to face questionare method on 1st of October -30th of December in 2022, including 38 family physicians at family medicine in Zonguldak City Center and 393 patients of who applied to family medicine units. As for collecting data, sociodemographic data form, MSQ and EUROPEP-Tr were used. Findings: The interviewed physicians' general satisfaction level was intermediate. The physicians ,who do not want to change their jobs and works at family medicine with 2 units, have much more satisfaction of job. The interviewed patients' general satisfaction level was high. It is found that the patients applying to family medicine 1-5 times a year had less satisfaction while patients who chose their own family physicians, and who had chronic diseases had highly more patient satisfaction than the other groups. Satisfaction of the patients who were enrolled to the physicians, who do not want to change their jobs and who work at family medicine with 2 units, was much higher than that of those who are enrolled to the other physicians. Conclusion: Factors that decrease and increase physician's job satisfaction also affect patient satisfaction. Systemic factors affecting the external job satisfaction of physicians and organizational satisfaction of patients should be investigated and improvement studies should be carried out in this regard.