Türkiyede yayılış gösteren Squamarina cartilaginea türünün biyolojik aktivite yönünden incelenmesi
Investigation of Squamarina cartilaginea species distributed in Turkey in terms of biological activity
- Tez No: 779207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOCAKAYA, DR. SELEN İLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yayılış gösteren Squamarina cartilaginea türünün metanol ektresi yapılarak antimikrobiyal, antioksidan aktiviteleri ve sitotoksik etkileri araştırılmıştır. Ayrıca DNA koruyucu etkileri çalışılmıştır. Usnik asit miktarı YBSK yöntemi ile tespit edilmiş olup 451,637±0,00 mg/gekstre bulunmuştur. En yüksek toplam fenol içeriği 44,72±4,67 mgGAE/gekstre, toplam flavonoit miktarı ise 30,10±3,28 mgCAE/gekstre olarak tespit edilmiştir. Antioksidan aktivite için DPPH (1,1-difenil-2-pikrilhidrazil) ve ABTS [2,2'-azino-bis (3-etilbenzenotiyazolin-6-sülfonik asit)] yöntemleri kullanılmış olup, Squamarina ekstresinin orta derecede antoksidan kapasiteye sahip olduğu belirlenmiştir. Antimikrobiyal aktivitenin araştırılmasında disk difüzyon yöntemi kullanılmış, Squamarina ekstresi en yüksek antimikrobiyal aktiviteyi Micrococcus luteus ve Staphylococcus aureus suşları için 17.5 mm olarak gösterirken, en düşük aktiviteyi ise Proteus mirabilis ve Enterobacter aerogenes suşları için 9.0 mm değeriyle göstermiştir. Sitotoksik aktivite ise DU 145 (İnsan Prostat Kanseri Hücre Serisi) ve COLO 285 (insan kolon kanseri hücre serisi) hücre hattı üzerine MTT testi ile saptanmıştır. Du-145 kanser hücre hattında en yüksek aktivite %12,837±0,71 canlılık oranı ile 1000 µg/ml konsantrasyonda gözlenmiştir. Ekstrenin Colo 285 hücre hattında en düşük konsantrasyonda dahi yüksek toksisite gösterdiği belirlenmiştir. 1000 µg/ml konsantrasyonda %16,97±0,48 canlılık gözlenirken, 3,906 µg/ml konsantrasyonda %33,16±2,01 canlılık ölçülmüştür. Aynı zamanda çalışılan örneğin DNA koruyucu etkisi olduğu pBR322 plazmid DNA'sı kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antimicrobial, antioxidant activities and cytotoxic effects of Squamarina cartilaginea species distributed in Turkey were investigated by methanol extract. In addition, the protective effects of DNA have been studied. The amount of usnic acid was determined by the HPLC method and was found to be 451.637±0,00 mg/gekstre. The highest total phenol content was determined as 44,72±4,67 mgGAE/gekstre, and the total flavonoid content was determined as 30,10±3,28 mgCAE/gekstre. DPPH (1,1-diphenyl-2-picrylhydrazil) and ABTS [2,2'-azino-bis (3-ethylbenzenothiazoline-6-sulfonic acid)] methods were used for antioxidant activity, and it was determined that Squamarina extract had moderate antioxidant capacity. Disc diffusion method was used in the investigation of antimicrobial activity, Squamarina extract showed the highest antimicrobial activity as 17.5 mm for Micrococcus luteus and Staphylococcus aureus strains, while the lowest activity was 9.0 mm for Proteus mirabilis and Enterobacter aerogenes strains. Cytotoxic activity was determined by MTT test on DU 145 (Human Prostate Cancer Cell Line) and COLO 285 (human colon cancer cell line) cell lines. The highest activity in Du 145 cancer cell line was observed at 1000 µg/ml concentration with 12,837±0.71% viability. It was determined that the extract showed high toxicity even at the lowest concentration in the Colo 285 cell line. While 16.97±0.48% viability was observed at 1000 µg/ml concentration, 33.16%±2.01% viability was measured at 3.906 µg/ml concentration. At the same time, the DNA protective effect of the studied sample was determined using pBR322 plasmid DNA.