Çileklerde farklı tuz konsantrasyonlarının verim, pomolojik ve fizyolojik özellikler üzerine etkileri
The effects of different salt concentrations in strawberry on the yield, pomological and physiological prorepties
  1. Tez No: 779214
  2. Yazar: ROJBİN KAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ PAYDAŞ KARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, 2020-2021 yetiştiricilik döneminde Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri bölümüne ait İspanyol tipi yüksek tünelde ve laboratuvarlarda yürütülmüştür. Bu çalışmada önceki yıllarda yapılan melezleme çalışmaları sonucunda olumlu bulunan 112, 36 No'lu çilek genotipleri ile Fortuna çeşidi kullanılmıştır. Denemede kontrol (tuz uygulaması yapılmayan su) ve 4 farklı tuz konsantrasyonu (%25-%50-%75-%100) uygulamaları yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; yüksek dozdaki tuz uygulamaları verimi olumsuz yönde etkilemiştir. Yoğun tuz birikiminin toprakta bulunan bitki besin elementlerinin bitkiye taşınmasını azalttığı ve uzun süre tuzlu toprağa maruz kalan bitkilerin canlı kalma oranlarının düştüğü belirlenmiştir. Bununla birlikte genel olarak yapılan tuz uygulamalarından 112 ve 36 No'lu genotiplerin ticari bir çeşit olan Fortuna'ya göre daha az etkilendikleri dikkati çekmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in the Spanish type high tunnel and laboratories in Çukurova University Horticulture Department, at 2020-2021 growing period. In this study, numbers 112, 36 strawberry genotypes detected in previous years which were found to be positive as a result of crossing studies and also Fortuna cultivar have been used. It has been performed 4 different salt concentrations (25%-50%-75%-100%) and Control (water without salt application) were applied in this experiment. According to the findings obtained in this research; High concentrations salt treatments had a negative effect on the yield. It has been found that decreased survival rates of plants due to decreased accumulation of plant nurient elements to plant exposing salty soils for a long time. However it has has been found that our 112, 36 strawberry genotypes are less sensitive to salt concentrations compared to Fortuna which is commercial cultivar