Acil servisten istenilen konsültasyonlarda ve acil servis işleyişinde telefon ile çağrı (pager) sisteminin etkinliğinin karşılaştırılması
A comparative study of telephone and pager systems for emergency department consultations and effectiveness of functionality
  1. Tez No: 779215
  2. Yazar: SEVİLAY VURAL
  3. Danışmanlar: DR. HAVVA ŞAHİN KAVAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Dünya genelinde acil servislerin işleyişini sekteye uğratan sorunlardan biri de iyi işlemeyen konsültasyon sistemlerinin sonucu olarak ortaya çıkan uzun bekleme süreleridir. Çalışmamızda Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde telefon ile uygulanan konsültasyon sisteminin etkinliğini değerlendirerek yeni uygulamaya giren çağrı sistemiyle telefon sisteminin işlevselliğini karşılaştırıp çağrı sistemine yönelik stratejiler geliştirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: İleriye dönük ve tanımlayıcı olarak planlanan çalışmamıza 06/06/2011 ile 04/07/2011 tarihleri arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis'ine başvuran toplam 228 hasta alındı. Gruplar telefon kullanımı ve çağrı (pager) sistemi kullanımına göre ikiye ayrıldı. Başlangıçta konsültasyon istenilen hastalar 2 hafta boyunca klasik telefon yöntemiyle izlendi. Daha sonra elektronik çağrı sistemi aktif hale getirilerek takip eden 2 haftalık dönemde tüm konsültasyon istemleri çağrı ekranından yapıldı. Çalışmaya alınan hastalar yaş, cinsiyet, geliş şekli, adli boyut, hastaların aciliyeti, konsültasyona çağrılan bölüm, konsültasyona cevap verme süreleri, hastaların acil serviste kalış süreleri ve hastanın işlemler sonundaki nihai durumu kayıt altına alındı. Bulgular: Tüm başvurular incelendiğinde konsültasyon istenilme oranı %28.8'di. En fazla konsültasyon istenilen bölümler sırasıyla Kardiyoloji (%17.6), Genel Cerrahi (% 14.2) ve Ortopedi (% 13.5) olarak saptandı. Çalışmaya alınan hastalardan tek konsültasyon istenilme oranı %77.1'di. Hastaların acil serviste ortalama bekleme süreleri 333.8 dakikaydı ve hastaların bekleme süresi istenilen konsültasyon sayısı ile artmaktaydı. Çağrı sistemi ile tüm bölümlerde konsültasyon istemine yanıt ve konsültasyonun tamamlanma sürelerinin kısaldığı ancak süredeki bu azalmanın sadece kardiyoloji, nöroloji ve beyin cerrahisi bölümleri için istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Her iki grupta hastaların sonuçlanma süreleri açısından fark yoktu. Sonuç: Hastaların acil servisimizde bekleme süreleri literatüre göre çok uzundu ve süreyi uzatan önemli sebeplerden biride konsültasyona yanıt ve konsültasyonu sonlandırma sürelerinin normalden çok uzun olmasıydı. Çağrı sisteminin yeni kullanıma girmiş olmasına rağmen tüm bölümlerde konsültasyon istemine yanıt ve konsültasyonun tamamlanma sürelerini kısaltmasının bu sistemin daha etkili kullanılmasıyla hastaların acil serviste kalış sürelerini de kısaltabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Objectives: One of the worldwide difficulties which interrupt the steady running of emergency departments is long length of staying (LOS). LOS Generally occurs as a result of improper consultation process. We examined the effectiveness of the telephone system on consultation process at Ankara Ataturk Training and Hospital Emergency Department (ED) and aimed to evaluate appropriate strategies on this purpose by comparing telephone and the new pager system. Methods: In our study that is planned as prospective and descriptive, we worked with total 228 number of patients who admitted to Ataturk Teaching Hospital ED between 06/06/2011- 04/07/2011. The patients were divided into telephone and pager groups according to the used system. At the beginning, the consulted patients were followed by classic telephone use for 2 weeks. Then the electronic pager system was activated and on the following 2-week period, all the consultation requests were made by the pager system. We recorded the data of age, sex, arrival way, legal issues, acuity state, consultant department, arrival time of consultant department, LOS in ED and the final state of the patients Results: When all admitted patients were considered, the proportion of consultations in ED were 28.8 %. The most required consultations were cardiology (17%), general surgery (14.2%) and orthopaedics (13,5%). Also, 77.1% of the patients needed at least one consultation. The mean consultation reply time was 333.8 minutes and the mean LOS was significantly dependant on the number of required consultations.