Cep telefonu ile alınan ivme verilerinden sürücülerin kasis geçişlerinin sınıflandırılması
Classification of drivers' transition over speed bumps based on acceleration data via celluar phones
- Tez No: 779219
- Danışmanlar: DR. HÜSEYİN OKTAY ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kasislerden hızlı ve dikkatsiz geçmek motorlu araçlara zarar verebilir. Kasisin araca vereceği zararı en aza indirgemek için doğru hızla kasis üzerinden geçilmesi gerekir. Sürüş esnasında kasis görüldüğünde frene basarak aracın hızı azaltılmalıdır. Kasise mümkün olduğunca yavaş girilmeli ve kasis üzerindeyken fren bırakılmalıdır. Özellikle kiralık araçlarda araç kiralayan kişilerin özensizliği araç kiralama şirketlerine ciddi maliyetler çıkarmakta, bu maliyetler de yine kiralama fiyatlarına yansıtılmaktadır. Bu çalışma, sürücülerin kasislerden nasıl geçtiği ile ilgili fikir edinilebilmesi amacıyla yapılmıştır. Geliştirilen mobil uygulama sayesinde sürücüler araba kullanırken ivmelerinin ve kasise hızlı girip girmediğinin bilgisi alınmıştır. Sürücülere ait yaklaşık olarak 85.000 satırlık veri, k-merkez (İng., k-means) ve ağaç çizit (İng., dendogram) algoritmaları ile değerlendirilmiş ve böylelikle sürücülerin sınıf sayıları doğrulanmıştır. Etiketlenen verilerin öğenilmesi ise XGBoost, yapay sinir ağları ve evrişimli sinir ağları algoritmalarıyla gerçekleştirilmiştir. Bu algoritmaların sınıflandırma performansı değerlendirilmiştir. Sürücülerin araba kullanırken kasislerden nasıl geçtiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Driving quickly and carelessly through bumps can damage motor vehicles. To minimize damage to the vehicle, it is necessary to drive over the bump at the right speed. During the journey, the speed of the vehicle must be reduced in the sight of the collision. The collision should be entered as slowly as possible and the brake should be released while on the bump. In particular, the carelessness of users who rent a car in vehicles eliminates serious costs to car rental companies, and this is reflected in the rental prices again. In this study, it was aimed to give an idea about how drivers pass through bumps. Via the developed mobile application, data was obtained about the acceleration of driving and entering the accident quickly. Approximately 85,000 lines of data of the drivers were determined by k-means algorithm and the number of classes of the drivers were determined. The classification of the tagged data was carried out with the implementation of XGBoost, artificial neural networks and convolutional neural networks. Their performance performance was evaluated. As a result, it was determined how the drivers pass through the bumps when driving.