Comparison of reference signal received power measurements between cell phone and scanning receiver in LTE
LTE'de cep telefonu ve tarama alıcısı ile referans alınan güç sinyal ölçümlerinin karşılaştrılması
- Tez No: 867444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JOSKO ZEC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Florida Institute of Technology
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Mobil teknolojilerde, müşterilere hizmet verilmeden önce ağ kapsama tahmini, ağ optimizasyonu ve ağ bakımı belirli bir alanda toplanan RSRP (Referans Alınan Güç Sinyal) ölçümlerine dayanır. Bu ölçüm toplama, Radyo Frekansı (RF) mühendisleri için,“sürüş test veya sürüş testi”olarak adlandırılan pratikte çok yaygın olan deneydir. Bu ölçümler genellikle profesyonel bir alıcı veya uygun yazılım ve lisansa sahip bir profesyonel telefon tarafından kaydedilir. Bu tezde kullanılan PCTEL SeeGull EX tarama alıcısı RF mühendislerinin veri toplaması için kullanılan profesyonel bir araçtır. Ayrıca, bu deney için, Florida Institue of Technology üniversitesinde bulunan bir doktora öğrencisi tarafından oluşturulmuş uygun bir uygulamaya sahip HTC One M7 cep telefonu kullanılmıştır. Belirlenen kapsama alanı ile müşterilerin deneyimlediği kapsama alanı arasında farklılıklar olabilir. Bu nedenle bu tezin amacı, müşteri deneyimi açısından tarama alıcısı ile cep telefonu arasında önemli bir fark olduğunu göstermektir. RSRP ölçümleri Melbourne, Florida' da Uzun Süreli Gelişim (LTE)' de 700 MHz'de iki cihazdan üç farklı sürüş testiyle toplandı. Bu tezde, bu ölçümler karşılaştırılmış ve sunulmuştur. Bu deneyin doğruluğunu anlamak için stokastik araçlardan ve teorik analizden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In cellular technology, before giving service to customers, coverage estimation, network optimization, and maintenance rely on RSRP (Received Signal Reference Power) measurements that are collected in a given area. This measurement collection is called“drive test or drive testing”that is very common practical experiment for RF engineers. These measurements are usually recorded by a professional receiver or a professional phone with appropriate software and license. A scanning receiver, PCTEL SeeGull EX scanning Receiver in this thesis, is a common professional tool for RF engineers to collect data. A cell phone, HTC One M7 for this experiment, has an appropriate application created by a Ph.D. student at Florida Institute of Technology in order to record the measurements. There may be some difference between a given coverage area and the area customers experience. Because of that, the target of this thesis is to show that there is a significant difference between the scanning receiver and the cell phone in terms of customers' experience. RSRP measurements were collected in Melbourne, FL with three different drive test from two devices at 700MHz in Long Term Evolution (LTE). These measurements were compared and presented in this thesis. Stochastic tools and theoretical analysis were utilized in order to understand the validity of this experiment.