Fotovoltaik güneş panellerinin elektrik üretim performansı üzerine sıcaklık, rüzgar hızı ve güneş enerjisinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of temperature, wind speed, and solar energy on the electric generation performance of photovoltaic solar panels
- Tez No: 779223
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKILÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada sıcaklık, rüzgâr hızı ve güneş enerjisinin polikristal fotovoltaik panelde sistemin elektrik verimi üzerinde etkisi incelendi. Bu amaçla, Çukurova Üniversitesi kampüsünde Fen Edebiyat Fakültesi çatısına toplam kurulu gücü 825 W kapasiteli on-grid bir küçük ölçekli (825 W) güneş enerjisi santrali (GES) kuruldu. Santrali oluşturan panellerin modül sıcaklığı, ortam sıcaklığı, inverter iç sıcaklığı, rüzgâr hızı ve güneş radyasyonu ölçüldü. Ayrıca, inverter giriş gerilimi (DC) ve çıkış gerilimi (AC) ölçülerek elektrik üretim performansı üzerindeki etkisi belirlendi. Panel yüzeyine gelen güneş radyasyonun artışıyla, elektrik üretimi ve panel sıcaklığı artarken, panel sıcaklık yüzünden de sistemin elektrik üretim verimi kayda değer oranda azaldı. Panel sıcaklığı rüzgârlı zamanlarda düşerek sistemin elektrik üretim performansının arttığı belirlendi. Ancak, dönüştürücü kaybı yüzünden elektrik üretim performansının azaldığı görüldü. Sonuç olarak, güneş enerjisi santrallerinin güneş radyasyonundan ve rüzgâr akısından azami yararlanılacak şekilde planlanmalıdır. Böylece, panel sıcaklığının kayda değer oranlarda düşürülerek sistem verimi artırılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of temperature, wind speed, and solar energy on the electricity efficiency of the system in a polycrystalline photovoltaic panel were investigated. For this purpose, an on-grid small-scale (825 W) solar power plant (SPP) with a total installed power of 825 W was installed on the roof of the Faculty of Arts and Sciences on the Çukurova University campus. Module temperature, ambient temperature, inverter internal temperature, wind speed, and solar radiation of the panels forming the power plant were measured. In addition, inverter input (DC) and output voltages (AC) were measured and their effect on electricity generation performance was determined. With the increase in solar radiation coming to the panel surface, electricity production and panel temperature increased, while the electricity production efficiency of the system decreased significantly due to the panel temperature. It was determined that the power generation performance of the system increased by decreasing the panel temperature during windy times. However, it was observed that the power generation performance decreased due to the loss of the converter. As a result, solar power plants should be planned to make maximum use of solar radiation and wind flux. Thus, the system efficiency can be increased by reducing the panel temperature significantly.