Tıp fakültesi öğrencilerinin aile hekimliğine yönelik tutum ölçeği geliştirme çalışması
The study of developing a scale of attitude of medical faculty students towards family practice
- Tez No: 779236
- Danışmanlar: PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tıp eğitiminde amaç, toplumun sağlık ihtiyaçlarının farkında olan ve bunları giderebilecek bilgi, beceriye sahip, birinci basamakta hekim ve yönetici olabilecek, etik kurallara uygun davranan, araştıran, sorgulayan, gelişime açık ve uluslararası standartlara uygun hekimler yetiştirmektir. Ülkemizde tıp eğitimi ve sağlık politikalarında öğrencilerin aile hekimliğine yönelik tutumlarını etkilemeyi hedefleyen değişiklikler yapılsa da bu değişikliklerin değerlendirilmesinde öğrenci tutumlarını gösterecek bir ölçüt bulunmamaktadır. Araştırmamızda tıp fakültesi öğrencilerinin aile hekimliği ile ilgili tutumlarını belirleyecek geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirilmesi amaçlandı. Bu amaçla literatür taraması yapıldıktan sonra 47 maddelik madde havuzu belirlendi. Görünüş ve kapsam geçerliliği için Lawshe tekniği kullanıldı. Anket formu 5'li likert tarzında hazırlanarak Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışmaya katılmayı kabul eden 410 öğrenciye basılı ve online olarak uygulandı. Yapı geçerliliği, Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile değerlendirildi. AFA yapılırken KMO ve Bartlett testi uygulanarak verilerin faktör analizine uygunluğu gösterildi. Güvenirliği değerlendirmek için madde analizleri, Cronbach alfa kat sayısı, test-tekrar test ve alt-üst gruplar arası t testi uygulandı. Açımlayıcı faktör analizi sonrası 2 boyuttan ve 21 maddeden oluşan ölçeğin açıklanan varyans oranı 43.462 bulundu. DFA ile model uyum indekslerinde Ki- kare/sd, RMSEA, CFI, TLI, SRMR değerlerinin iyi uyum gösterdiği bulundu. Nihai ölçekte Cronbach alfa iç tutarlık katsayısı 0.849; test tekrar test güvenirliği de 0.916 bulundu. Ayrıca %27'lik alt ve üst gruplar arası t-testi sonuçları anlamlı çıktı. Sonuç olarak tıp fakültesi öğrencilerinin aile hekimlerine yönelik tutumlarını belirleyecek geçerli ve güvenilir bir ölçek elde edildi ve ilgili çalışmalarda kullanılması önerildi.
Özet (Çeviri)
The aim of medical education is to educate physicians who are aware of the health needs of society and have the knowledge and skills to meet them, and who can be doctors and managers in primary care, make research, question, are open to development, comply with international standards and behave in accordance with ethical rules. Although many changes made in medical education and health policies in our country aiming to affect students' attitudes towards family practice, there is no criterion to show students' attitudes in evaluating these changes. In our research, we aimed to develop a valid and reliable scale that will determine the attitudes of medical school students towards family practice. For this purpose, a literature review was conducted and a 47-item item-pool was determined. The Lawshe technique was used for face and content validity. The questionnaire form prepared in a 5-point Likert style was applied to 410 students who accepted to participate in the study at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine in print and on online. The construct validity was evaluated by EFA (Exploratory Factor Analysis) and CFA (Confirmatory Factor Analysis). In the exploratory factor analysis, KMO and Bartlett test were applied and the suitability of the data for factor analysis was shown. Item analyses, Cronbach alpha internal consistency multiple Decimation, test-retest and t-test between sub- and super group were applied to evaluate the reliability. After the exploratory factor analysis, the explained variance ratio of the scale consisting of 2 dimensions and 21 items was found to be 43,462. It has been found that Chi-square/sd, RMSEA, CFI, TLI, SRMR values are well compatible with CFA and model compliance indices. In the final scale, Cronbach alpha internal consistency coefficient was calculated as 0.849 and test retest reliability was calculated as 0.916. In addition, the t-test results between the upper and lower groups of 27% were significant decisively. As a result, a valid and reliable scale has been obtained to determine the attitudes of medical school students towards family physicians. It is recommended to use it in related studies.