Ambivalan Yaş Ayrımcılığı (ageizm) Ölçeği'nin sağlık hizmetleri sektöründe kullanılabilmesi için Türkçe versiyonunun geçerlilik-güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of the Turkish version of the ambivalent ageism scale to be used in the health care sector
  1. Tez No: 961496
  2. Yazar: MUHAMMET AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA SAATÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Ambivalan Yaş Ayrımcılığı (Ageizm) Ölçeği'nin Sağlık Hizmetleri Sektöründe Kullanılabilmesi İçin Türkçe Versiyonunun Geçerlilik-Güvenirlik Çalışması Amaç: Nüfusun yaşlanması geri dönüşü olmayan küresel bir eğilimdir. Bununla birlikte, birçok toplumda yaşlı bireylere yönelik olumsuz tutumlar yaygındır. Yaş ayrımcılığı, ''ileri yaştaki bireylere yönelik ön yargıyı, tutum ve davranışlar aracılığıyla ifade etmek'' şeklinde tanımlanmıştır. Sağlık alanında yaşlılara karşı yaş ayrımcılığı tutumlarının karmaşık ve çok boyutlu doğası göz önüne alındığında bu tutumları değerlendirmeye yönelik daha sofistike araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Sağlık Hizmetleri Sektöründe Ambivalan Yaş Ayrımcılığı Ölçeği'nin (AAShc) Türkçe versiyonunu geliştirmek ve geçerlilik-güvenirliğini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 2023-2024 akademik yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci, üçüncü ve altıncı sınıf öğrencilerinde yürütülmüştür. Toplam öğrenci sayısı 1166, örneklem 571 ve yanıt oranı %48,97'dir. Sosyodemografik ve Yaşlılığa Dair Veri Toplama Anketi, AAShc ve Kogan'ın Yaşlılara Karşı Tutum Ölçeği (KOPS) öğrenciler tarafından doldurulmuştur. İki hafta sonra 212 öğrenciye AAShc tekrar uygulanmıştır. Bulgular: Yaş ortalaması 21,7±3,1 yıl olan 571 katılımcının 241'i (%42,2) erkek, 324'ü (%56,7) kadındı. AAShc toplam puan ortalaması 59,2±11,4 ve KOPS toplam puan ortalaması 84,0±14,3'tü (puanlar arttıkça tutum daha olumsuz).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Validity and Reliability Study of the Turkish Version of the Ambivalent Ageism Scale to be Used in the Health Care Sector Background and Aim: Population ageing is an irreversible global trend and negative attitudes towards elderly are prevalent in many societies. Ageism has been defined as“the expression of prejudice against older individuals through attitudes and behaviors”. Considering the complex and multidimensional nature of age discrimination attitudes towards elderly in healthcare, more sophisticated instruments are needed to assess these attitudes. The aim of this study is to develop a Turkish version of the Ambivalent Ageism Scale in the health care sector (AAShc) and to examine its validity and reliability. Materials and Methods: The study was conducted in the first, third and sixth-year students in Çukurova University Faculty of Medicine in 2023-2024 academic year. The total number of students was 1166, the sample was 571 and the response rate was %48,97. The students completed the Sociodemographic and Aging Data Collection Questionnaire, AAShc, and Kogan's Attitudes Toward Old People Scale (KOPS). Two weeks later, the AAShc was re-administered to 212 students. Results: Of the 571 participants with a mean age of 21,7±3,1 years, 241 (42,2%) were male, 324 (56,7%) were female. The mean AAShc total score was 59,2±11,4 and the mean KOPS total score was 84,0±14,3 (the higher the scores, the more negative the attitude).