P–supplement CS-modules and related concepts
P-ek CS-modülleri ve ilgili kavramlar
  1. Tez No: 779272
  2. Yazar: MOHAMMED KHALAF KHALEEL KHALEEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHDİ SALEH NAYEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde, literatür taraması ve tezin motivasyonu sunulmuştur. 2. Bölümde, tezin ileriki bölümlerinde kullanılacak olan semisimple modül, asal modül, asal alt modül, küçük modül, hollow modül ve tamamlayıcı alt modül kavramları tanıtılmış ve örneklerle açıklanmıştır. 3. Bölümde, genişletilmiş modül kavramı ve genişletilmiş modüllerin bazı tipleri sunulmuştur. Ayrıca, bu modüllerin karakterizasyonu yapılmıştır. 4. Bölümde, tamamlayıcı modüller ve bu modüllerin bazı tipleri sunularak aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. 5. Bölümde, tartışmalar ve sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
his thesis consists of five chapters. In Chapter 1, literature review and motivation of the thesis are presented. In Chapter 2, the concepts of semisimple module, prime module, prime submodule, small module, hollow module and complementary submodule, which will be used in the next parts of thethesis, are introduced and explained with examples. In Chapter 3, the concept of extended modules and some types of extended modules are presented. In addition, the characterization of these modules has been made. In Chapter 4, complementary modules and some types of these modules are presented and the relationships between them are examined. In Chapter 5, discussions and conclusions are presented.