Kronik boyun ağrılı hastalarda miyofasyal indüksiyon tekniğinin ve eklem mobilizasyon tekniğinin ağrı şiddeti, farkındalık, fonksiyonellik üzerine anlık ve kısa süreli etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the immediate and SHORT-TERM effects of myofascial inducti̇on technique and joint mobilization technique on pain intensity, awareness, functionality in patients with chronic neck pain
  1. Tez No: 779273
  2. Yazar: RABİA ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ASLAN TELCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamız kronik boyun ağrılı hastalarda miyofasyal indüksiyon tekniği ve eklem mobilizasyon tekniğinin etkilerini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kronik boyun ağrılı 61 hasta randomize olarak miyofasyal indüksiyon tedavisi (MİT) (ortalama yaş: 45.26 ± 10.46 yıl) ve eklem mobilizasyon tedavisi (MOB) (43.6 ± 10.74 yıl) tedavisi alan grup olarak ikiye ayrılmıştır. İki gruptaki katılımcılar tek seans (ortalama 30 dk) tedavi almıştır. Çalışmamızda sonuç ölçümleri olarak ağrı şiddeti, boyun farkındalığı, özür ve fonksiyonel aktivite düzeyi, eklem hareket açıklığı (EHA), derin boyun fleksör kas enduransı (DFKE) değerlendirmeleri göz önüne alınmıştır. Tedavi öncesi, tedaviden hemen sonra ve tedaviden bir hafta sonra gerçekleştirilen tüm sonuç ölçümleri tedaviyi uygulayan fizyoterapist tarafından gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda uyguladığımız iki tedavi yaklaşımı da (EHA hariç) değerlendirilen diğer tüm parametrelerde anlamlı gelişme sağlamıştır (p0.05). Çalışmadan elde ettiğimiz bulgular MİT ve MOB uygulamalarının boyun ağrılı hastalarda etkin olduğunu göstermiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda iki tedavi şeklinin EHA hariç birbirine üstünlüğü olmadığı görülmüştür. EHA da ise MİT'in sağ lateral fleksiyonu MOB'un ise fleksiyon ve rotasyonu (sağ-sol) artırmada daha etkili olduğu görülmüştür. Çalışmamız, kronik boyun ağrılı hastalara uygulanan tek seans uygulama sonrasında ağrı, farkındalık ve fonksiyonel düzey üzerinde iyileştirici etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu etkilerin bir hafta boyunca devam etmesi, manuel terapi uygulamalarının kronik boyun ağrısında etkili bir tedavi yaklaşımı olduğunu düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Our study was carried out to compare the effectiveness of myofascial induction technique and joint mobilization technique in patients with chronic neck pain. Sixty-one patients with chronic neck pain were randomly separated to myofascial induction therapy (MIT) (mean age: 45.26 ± 10.46 years) and joint mobilization therapy (MOB) (43.6 ± 10.74 years) groups. Participants in both groups received treatment in a single session (average 30 minutes). In our study, pain intensity, neck awareness, disability and functional activity level, joint range of motion (ROM), deep neck flexor muscle endurance (DFME) were considered as outcome measures. All outcome measurements before, immediately after treatment, and one week after treatment were performed by the treating physiotherapist. Both treatment approaches in our study provided significant improvement in all parameters except ROM (p0.05). Results obtained from our study showed that MIT and MOB approaches are effective in patients with neck pain. Comparisons between groups, showed that the two treatment modalities were not superior to each other except ROM. In ROM, it was observed MIT was more effective in increasing right lateral flexion and MOB in increasing flexion and rotation (right-left). Our study showed that a single session treatment applied to patients with chronic neck pain had a healing effect on pain, awareness and functional level immediately after treatment. The continuation of these effects for one week suggested that manual therapy applications are an effective treatment approach in chronic neck pain.