Some characterizations of fuzzy small and prime submodules
Bulanık küçük ve asal altmodüllerin bazı karakterizasyonları
  1. Tez No: 779288
  2. Yazar: MUHANED RAHEEL MAAUF MAAUF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAJİD MOHAMMED ABED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu eser sekiz bölümden oluşmaktadır. Bölüm 1'de literatür taraması yapılmış ve ilgili tanımlar örneklerle açıklanmıştır. Bölüm 2'de bulanık küme, bulanık halka, bulanık modül küçük alt modül ve asal alt modül gibi bazı temel kavramlar ve çeşitli sonuçlar sunulmuştur. Bölüm 3'te, bulanık küçük alt modüller kavramı, küçük alt modüllerin bir genellemesi olarak sunulmakta ve bazı özellikleri araştırılmaktadır. 4. bölümde, bulanık asal alt modül ile ilgili bazı sonuçlar ve bunların bazı özellikleri sunulmuştur. Bölüm 5'te, bulanık küçük asal alt modüller olarak adlandırılan küçük ve asal alt modüllerin bir genellemesi verilmiştir. Bölüm 6'da bulanık W-asal alt modülü kavramı incelenmiştir. Bölüm 7'de, bulanık S-asal alt modülü incelenmiştir. Bölüm 8'de, bu çalışmanın önemli sonuçları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work consists of eight sections. In Section 1, we present a literature review and also some definitions and remarks are explained with examples. In Section 2, some basic concepts such as fuzzy set, fuzzy ring, fuzzy module small submodule and prime submodule and several results are presented. In Section 3, the concept of fuzzy small submodules is presented as a generalization of small submodules and investigated some of their properties. In Section 4, some results related to the fuzzy prime submodule and some properties of them are presented. In Section 5, a generalization of small and prime submodules called fuzzy small prime submodules is given. In Section 6, the concept of fuzzy W-prime submodule is studied. In Section 7, the fuzzy S-prime submodule is studied. In Section 8, the important results of this study are discussed