Genelleştirilmiş fuzzy komşuluk sistemlerinin bazı özellikleri
Some properties of generalized fuzzy neighbourhood systems
- Tez No: 386264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL GÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde her genelleştirilmiş fuzzy komşuluk sistemine karşılık bir genelleştirilmiş fuzzy topolojinin varlığı ispatlanmıştır. Ayrıca genelleştirilmiş fuzzy komşuluk sistemi yardımıyla genelleştirilmiş fuzzy süreklilik tanımlanmıştır. Böylece literatürde bilinen pek çok farklı fuzzy süreklilik çeşidinin bir arada incelenmesini elverişli kılacak bir genişleme elde edilmiştir. Genelleştirilmiş fuzzy Q komşuluk sistemi, iç ve kapanış operatörleri tanımlanmış ve topoloji ile süreklilik için bazı karakterizasyonlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, existence of a generalized fuzzy topology corresponding to each generalized fuzzy neighborhood system is proven. Moreover, the notion of generalized fuzzy continuity is defined by generalized fuzzy neighborhood systems. These extensions enable us a useful unification to discuss several classes of fuzzy continuities already in the literatüre at the same time. Generalized fuzzy Q neighborhood system, interior and closure operators have been defined and some characterizations have been obtained for topology and continuity.