Synthesis of new squaramide based organocatalyst and its applications for enantioselective synthesis of organic compounds
Skuaramit temelli yeni organokatalizör sentezi ve organik bileşiklerin enantioseçici sentezinde uygulanması
  1. Tez No: 779294
  2. Yazar: ÖZGE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Organokatalizörlerle organik bileşiklerin asimetrik sentezi sentetik organik kimyanın önemli alanlarından biridir. Organokatalizörler hidroksi, amino, amido gibi belli fonksiyonel grupları olan küçük moleküllerdir. Bu tür katalizörler alternatifleri olan metal katalizörlere göre daha çevrecidir. Bu nedenle bu katalizörler hem daha popüler hem de daha fazla çalışılmaktadır. Diğer taraftan henüz tüm organik tepkimeler için oldukça iyi çalışabilen organokatalizör geliştirilememiştir. Bu tez kapsamında daha önce geliştirilmiş ferrosenil aziridinil metanol ile başlayan ve birkaç adımda amine dönüştürülerek yeni skuar amit temelli organokatalizör tasarlayıp organik bileşiklerin enantioseçici sentezinde uygulamayı planladık.
Özet (Çeviri)
Organocatalytic asymmetric synthesis of organic compounds is one of the important fields of synthetic organic chemistry. Organocatalysts are small chiral organic molecules having certain functional groups, such as hydroxy, amino, amido etc. These catalysts are environmentally more friendly than the alternative chiral metal catalysts. Therefore, they are more popular and studied more than the metal catalysts. On the other hand, there are no organocatalysts that work well for every organic reaction. Here in thesis, we wanted to design and synthesize new squaramide based chiral organocatalyst starting with previously developed ferrocenyl aziridinyl methanol which in few steps is converted to amine and reacted with squarate. Additionally, we aimed to apply organocatalyst to the enantioselective synthesis of organic compounds.