Marulda Fusarium oxysporum f. sp. lactucae'ye karşı biyolojik mücadele olanaklarının belirlenmesi
Determination of biological control opportunities against Fusarium oxysporum f. sp. lactucae in lettuce
- Tez No: 779295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Marul, yaprağı yenen önemli sebzelerden biridir. Marul üretiminde verim kayıplarına neden olan önemli hastalıklardan biri de etmeni Fusarium oxysporum f. sp. lactucae olan marul solgunluğudur. Bu çalışma F. oxysporum f. sp. lactucae etmenine karşı biyolojik mücadele olanaklarının araştrılması amacıyla yürütülmüştür. Bu kapsamda özellikle böceklerle biyolojik mücadelede başarı ile kullanılmakta olan aynı zamanda bitki gelişimine ve direncine katkı sağlayan entomopatojen fungus M. anisopliae'nin bu etmene karşı kullanım olanakları araştırılmıştır. İn vitro denemelerde ikili karşılaştırma yöntemi ve M. anisopliae'nin kültür filtratı kullanılmıştır. Saksı denemelerinde ise M. anisopliae'nin spor süspansiyonu ve kültür filtratı ayrı ayrı denenmiştir. Denemeler sonucunda ikili karşılaştırma yönteminde F. oxysporum f. sp. lactucae'nin misel gelişimini en iyi engelleyen izolat %60.44 ile M. anisopliae YK33 olmuştur. Kültür filtratı denemesinde ise YK34 nolu izolat %72.13 oranında etki göstermiştir. Spor süspansiyonu uygulanan saksı denemelerinde YK33 ve YK43 nolu izolatlar %65 oranında etki göstermiştir. Kültür filtratının uygulandığı saksı denemelerinde ise YK43 nolu izolat %67.62'lik etki elde etmiştir. Bu sonuçlar değerlendirildiğinde Fusarium oxysporum f. sp. lactucae etmenine karşı M. anisopliae'nin entegre mücadele kapsamında diğer mücadele yöntemleri ile birleştirilerek kullanılabilme potansiyelinin olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Lettuce is one of the important vegetables. One of the important diseases that cause yield losses in lettuce production is lettuce wilt, which is caused by Fusarium oxysporum f. sp. lactucae. This study was carried out to investigate the possibilities of biological control against F. oxysporum f. sp. lactucae. In this context, entomopathogenic fungus M. anisopliae, which is used successfully in general applications, especially in biological control of insects, and also contributes to plant growth and resistance, was investigated against this pathogen. The dual culture method and culture filtrate of M. anisopliae were used in in vitro experiments. In the pot trials, spore suspension and culture filtrate of M. anisopliae were tested separately. As a result of the trials, M. anisopliae YK33 with 60.44% was the most effective isolate inhibiting of mycelial growth of F. oxysporum f.sp. lactucae in the daul culture method. In the culture filtrate experiment, the isolate YK34 showed an effect of 72.13%. On the other hand, in the pot trials, spor suspensions of YK33 and YK43 isolates showed an effect of 65% . In the culture filtrate experiments, the isolate YK43 had an effect of 67.62%. When these results are evaluated, it is thought that M. anisopliae has the potential to be used in integrated pest management against Fusarium oxysporum f.sp. lactucae by combining it with other control methods.