Kurumsal iktisat okulları perspektifinden devletin ekonomideki yeri ve hukuk ilişkisi
The role of the state in the economy and the relationship with law from the perspective of institutional economics schools
- Tez No: 779324
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN CAN AKTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Maliye, Economics, Law, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Hukuk ve İktisat Perspektifi iktisadi politikalar üzerinde hukuk biliminin etkilerini araştırmaktadır. Hukukun İktisadi Analizi Perspektifi ise hukuk kuralları üzerinde iktisadın yöntem ve metotlarını kullanmaktadır. Her ikisi açısından da belirleyici noktaların başında devletin ekonomideki yeri gelmektedir. Özellikle son yüzyıldan itibaren Kurumsal İktisat Okulu, Chicago Okulu, Virginia Okulu, Avusturya Okulu başta olmak üzere çeşitli düşünürler ve bilim insanlarının katkılarıyla bu ekol hızlı bir ivme kazanmıştır. Çalışma, Hukuk ve İktisat Perspektifi ile Hukukun İktisadi Analizinin tarihsel gelişimi, metodolojik temelleri ve genel özellikleri üzerinde yoğunlaşarak başlamaktadır. Chicago, Virginia ve Avusturya Okulları ile Coase, Hayek, Posner, Becker gibi ünlü düşünürlerin çalışmaları ile hukuk ve iktisadın ortak yanlarına dair ifadelere yer verilmektedir. Bununla birlikte Mülkiyet Hakları ve İşlem Maliyetleri ile Regülasyon İktisadının katkıları sonucunda etkinlik analizi, fiyat teorisi, fayda ve maliyet analizi, rasyonellik, metodolojik bireysellik gibi kavramlar hukuk literatüründe yer edinmeye başlamıştır. Okulların görüşleri arasında farklılıklar olsa da devletin hukuk ve iktisat dengesi açısından yerini sorgulamada zengin katkıları olmaktadır. Devletin ekonomideki yerine dair bulgular hukuk sistemi içinde kamu hukuku ve özel hukuku alanları analiz edilerek sunulmaktadır. Kuralların ve kurumların önemi çalışma içinde vurgulanmaktadır. Başta anayasa hukuku olmak üzere, idare hukuku, vergi hukuku, medeni hukuk, sözleşme teorisi, rekabet hukuku ve usul hukuku özelinde konuya dair incelemeler ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Law and Economics Perspective explores the effects of Iurisprudence on economic policies. The Perspective of Economic Analysis of Law uses the methods and methods of economics on the rules of law. In terms of both, one of the determining points is the place of the state in the economy. Especially since the last century, this school has gained rapid momentum with the contributions of various thinkers and scientists, especially the School of Institutional Economics, Chicago School, Virginia School, Austrian School. The study begins by concentrating on the historical development, methodological foundations and general characteristics of Law and Economics Perspective and Economic Analysis of Law. The studies of Chicago, Virginia and Austrian Schools and famous thinkers such as Coase, Hayek, Posner, Becker and statements about the common aspects of law and economics are included. However, as a result of the contributions of Property Rights and Transaction Costs and Regulatory Economics, concepts such as efficiency analysis, price theory, benefit and cost analysis, rationality, methodological individuality have begun to take place in the legal literature. Although there are differences between the views of the schools, they have rich contributions in questioning the place of the state in terms of law and economic balance. Findings on the place of the state in the economy are presented by analyzing the areas of public law and private law within the legal system. The importance of rules and institutions is emphasized in the study. Examinations on the subject are presented, especially in constitutional law, administrative law, tax law, civil law, contract theory, competition law and procedural law.