Hazır beton santralinde karbon ayak izinin değerlendirmesi
Carbon footprint assessment on ready-mix concrete batching plant
- Tez No: 779325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN KOCADAĞİSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada, inşaat sektöründe hizmet veren bir beton santrali tesisine ait beton üretimi faaliyetinin neden olduğu sera gazı emisyonunun karbondioksit eşdeğeri cinsinden hesaplanması ve karbon ayak izinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada, DEFRA ve IPCC gibi uluslararası düzeyde kabul görmüş organizasyonların yayınladıkları katsayılar, yöntemler, standartlar ve metotlar kullanılarak, IPCC 2006 raporunda yer alan Tier yaklaşımlarına göre hazır beton santralinin enerji ve su tüketiminden kaynaklanan karbon ayak izi hesaplamaları yapılmıştır. Bulgular: Çalışma kapsamında tesisten alınan tüketim verileri ile karbon ayak izi hesaplaması ton karbondioksit eşdeğeri olarak hesaplanmış, hesaplama sonuçlarına göre tüketim miktarlarının neden olduğu toplam emisyonun 1038,396 ton karbondioksit eşdeğeri olduğu bulunmuştur. Sonuç: Tesis 2021 yılında toplam 116000 metreküp hazır beton üretmiş, birim üretim başına karbon ayak izi 8,95 kg karbondioksit eşdeğeri olarak hesaplanmıştır. Tesiste en fazla karbon ayak izi oluşumuna neden olan birimler dizel yakıt ve elektrik tüketimi olduğu görülmüş, tesisin karbon ayak izinin azaltılması için bu iki tüketimde tasarruf edilmesi ve gereksiz tüketimin azaltılması tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to calculate the greenhouse gas emission caused by the concrete production activity of a concrete batching plant serving in the construction sector in terms of carbon dioxide equivalent and to determine the carbon footprint. Method: In this study, carbon footprint calculations arising from the energy and water consumption of the ready-mixed concrete plant were made according to the Tier approaches included in the IPCC 2006 report by using the coefficients, methods, standards and methods published by internationally recognized organizations such as DEFRA and IPCC. Findings: Within the scope of the study, the carbon footprint calculation with the consumption data taken from the facility was calculated as tons of carbon dioxide equivalent, and according to the calculation results, the total emission caused by the consumption amounts was found to be 1038,396 tons of carbon dioxide equivalent. Result: The facility produced a total of 116000 cubic meters of ready-mixed concrete in 2021, and the carbon footprint per unit production was calculated as 8,95 kg carbon dioxide equivalent. It has been seen that the units that cause the most carbon footprint formation in the facility are diesel fuel and electricity consumption.